*Βόρειος όμιλος.

*Kεκλεισμένων των θυρών.

*Στην κανονική διάρκεια: Κοζάνη – Αιολικός 1-2 και Αιολικός – Κοζάνη 0-0

ΑΙΟΛΙΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 0-1 από την Αναγέννηση Καρδίτσας εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Μολονότι έμεινε με παίκτη λιγότερο η αντίπαλος στο 87′, ο Αιολικός δέχεται γκολ στις καθυστερήσεις (90+3′).

Οδυνηρή και καθοριστική μπορεί να αποδειχθεί η ήττα του Αιολικού από την Αναγέννηση την περασμένη αγωνιστική των πλέι οφ. Ματς που δεν διεκδίκησε σε καμία περίπτωση δάφνες ποιότητας, δεν κατάφερε να βρει γκολ νίκης και την «πάτησε» στο τέλος, παρότι έπαιζε για λίγα λεπτά με παίκτη παραπάνω. Πλέον, η παραμονή του ισοδυναμεί με άθλο. Βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και στο -5 από την σωτηρία, με πέντε ματς να απομένουν.

Ακόμη μια φορά που θα δώσει εντός έδρας αγώνα του στην Αριδαία, χωρίς την παρουσία θεατών. Δεν ανακοινώνει αποστολή, σίγουρος απών ο τιμωρημένος Ιγκνιάτοβιτς και οι τραυματίες Χαμίντοβιτς, Ενόμο, Νουλάς και Κριμιτζάς.

Αιολικός Στατιστικά

*5/7 τελευταία παιχνίδια του έληξαν με N/G

*4/6 τελευταία παιχνίδια του έληξαν με 2-3 γκολ

ΚΟΖΑΝΗ

Προηγούμενο ματς: Έμεινε στο 2-2 απέναντι στον Καμπανιακό εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική των πλέι οφ. Βρέθηκε να χάνει με 0-2 στο πρώτο μέρος (38′, 45+2′) ενώ ενδιάμεσα είχε μείνει με παίκτη λιγότερο. Στην επανάληψη, μείωσε παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα (49′) και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 67′. Λίγο αργότερα, έμεινε και ο αντίπαλος με δέκα (74′), αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στην ολική ανατροπή.

Ανάμεικτα τα συναισθήματα στις τάξεις της Κοζάνης μετά την ισοπαλία απέναντι στον Καμπανιακό. Δεν μπόρεσε να κερδίσει ένα παιχνίδι πολύ κρίσιμο, αλλά έτσι όπως εξελίχθηκε, μένει ευχαριστημένη. Έδειξε αυταπάρνηση και έβγαλε μπόλικο πάθος, ενώ κατάφερε να σημειώσει δύο γκολ με παίκτη λιγότερο στο γήπεδο. Βρίσκεται στο -2 από την παραμονή, θα αναπτερωθούν σημαντικά οι ελπίδες της αν κερδίσει τον ουραγό Αιολικό.

Δεν ανακοινώνει αποστολή ο τεχνικός Διγκόζης, δεδομένη θεωρείται η απουσία του τραυματία Κοροβέση, καθώς και του τιμωρημένου Ίτσιου, που αποβλήθηκε στο προηγούμενο παιχνίδι.