*30η αγωνιστική

*Στον Α’ γύρο: Φίτεσε – Αϊντχόφεν 1-3

*7/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια στην έδρα της Αϊντχόφεν έληξαν με Under 2,5

*Μόλις μία νίκη έχει η Φίτεσε στα είκοσι τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (17-2-1).

Δείτε όλα τα σημερινά ματς στο κουπόνι για στοιχημα

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε με το εντυπωσιακό 5-1 την Άλκμααρ εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ξεκίνησε δυνατά και πήρε προβάδισμα νωρίς (9′), ενώ διπλασίασε τα τέρματά της λίγο αργότερα (23′). Στις αρχές της επανάληψης βρήκε τρίτο γκολ (53′), η αντίπαλος μείωσε προσωρινά (59′), αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο ακολούθησαν άλλα δύο γκολ από μεριάς της τα οποία έδωσα διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της (80′, 90+2′).

Η Αϊντχόφεν προέρχεται από μια εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στην Άλκμααρ και έκανε ουσιαστικά παράσταση τίτλου στην έδρα της απέναντι σε μια ομάδα τετράδας. Κυρίαρχη από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό, το τελικό σκορ δεν χωρά περεταίρω ανάλυση για τα όσα διαδραματίστηκαν στο «Phillips Stadion» απέναντι στην ομάδα του Μάαρτεν Μάρτενς.

Θέλει μόλις έξι βαθμούς στα επόμενα πέντε παιχνίδια για να κατακτήσει μαθηματικά το πρωτάθλημα, ενώ θέλει να σπάσει το ρεκόρ πόντων που κρατάει o Άγιαξ από την σεζόν 1997-98 (89 πόντοι). Το πρόγραμμα είναι βατό μέχρι την ολοκλήρωση της σεζόν, καθώς όλες οι ομάδες που αντιμετωπίζει βρίσκονται από την όγδοη θέση και κάτω.

«Είμαστε έτοιμοι να στεφθούμε πρωταθλητές, αλλά όπως όλη την σεζόν, έτσι και τώρα βλέπουμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Είναι σημαντικό για εμάς να μην επηρεαστούμε από το ότι φτάνουμε κοντά στον στόχο μας», τόνισε ο τεχνικός Μποζ.

Τραυματίστηκαν στην προπόνηση και είναι εξαιρετικά αμφίβολοι o μέσος Μπαμπαντί και ο εξτρέμ Σαϊμπάρι. Βρίσκονται στα πιτς οι μεσοεπιθετικοί Πέπι και Λανγκ.

Αϊντχόφεν Στατιστικά

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Under 2,5

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΦΙΤΕΣΕ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 0-3 στο ντέρμπι απέναντι στην Ναϊμέγκεν εντός έδρας, την προηγούμενη εβδομάδα. Το σκορ διαμορφώθηκε στο δεύτερο μέρος, αφού έμεινε πίσω στο 65′. Στο 80′ η αντίπαλος ουσιαστικά σφράγισε την νίκη, ενώ στις καθυστερήσεις σημειώθηκε το τρίτο γκολ (90+1′).

Σε «Βατερλώ» εξελίχθηκε το μεγάλο ντέρμπι απέναντι στην Ναϊμέγκεν την περασμένη αγωνιστική, αφού γνώρισε ακόμη μια ήττα για φέτος, η οποία ενδεχομένως να είναι και καθοριστική στην μάχη που δίνει για την παραμονή. Μπήκε δυνατά και θα μπορούσε να βρει ένα γκολ, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν έγινε και όσο περνούσε η ώρα έβγαζε περισσότερο άγχος και νευρικότητα. Πλήρωσε την αστοχία της στην επανάληψη και στην συνέχεια κατέρρευσε.

Το φάσμα του υποβιβασμού είναι πλέον πιο ορατό από ποτέ, μπορεί να μην αυξήθηκε η διαφορά από τα μπαράζ (-5), αλλά η νίκη της Φόλενταμ την έριξε στην τελευταία θέση. Όπως είναι λογικό, δεν έχει την πολυτέλεια να διαλέξει παιχνίδια, αν και σήμερα οι πιθανότητες είναι μετρημένες για το σύνολο του Στούρινγκ, που παραμένει χωρίς νίκη στα έξι τελευταία (0-1-5).

Παράλληλα, υπάρχουν πολλά οικονομικά προβλήματα τα οποία βαραίνουν τον σύλλογο και καθιστούν εξαιρετικά αβέβαιο το μέλλον του. «Ένας υποβιβασμός θα έχει ολέθριες συνέπειες για την ομάδα, ακόμη και για την ίδια της την ύπαρξη. Υπάρχει άμεση ανάγκη από χρήματα για να καλυφθούν κάποιες υποχρεώσεις», δήλωσε ο τεχνικός διευθυντής της.

Στα καθαρά αγωνιστικά, λείπουν με τραυματισμούς ο χαφ Πρέπερ, ο επιθετικός Φοφανά και ο εξτρέμ Τζόναθανς. Δεν προλαβαίνει ούτε τώρα και έμεινε εκτός ο φορ Μέερντινκ, ενώ νοκ άουτ τέθηκε ο έμπειρος χαφ Φαν Χίνκελ.