22η αγωνιστική (εξ αναβολής)

*Η αναμέτρηση οδηγήθηκε σε αναβολής λόγω της έντονης βροχόπτωσης που έπληττε την ευρύτερη περιοχή.

*Με απόφαση της ομοσπονδίας απαγορεύτηκε η μετακίνηση οπαδών για τους φιλοξενούμενους.

*Στον πρώτο γύρο: Ανόρθωση – ΑΕΖ Ζακακίου 1-1

ΑΕΖ ΖΑΚΑΚΙΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από την Καρμιώτισσα, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με τον Ντιγκινί στο 21ο λεπτό, στην πορεία δέχθηκε την ανατροπή (πεν. 74′, πεν. 90’+3).

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει εδώ και 20 παιχνίδια πρωταθλήματος η ΑΕΖ Ζακακίου (0-10-10). Την προηγούμενη αγωνιστική, υποδέχθηκε την Καρμιώτισσα, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-2.

Ευτύχησε να πάρει πρώτη προβάδισμα και από τα μέσα του ημιχρόνου, το οποίο και διατηρούσε για αρκετή ώρα. Βρήκε δεύτερο τέρμα στο 69′, το οποίο όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ και ένα λεπτό αργότερα έκανε πέναλτι, με το οποίο ήρθε η ισοφάριση. Προσπάθησε να κρατήσει έστω το βαθμό, αλλά δεν άντεξε και στο φινάλε δέχθηκε εν τέλει την ανατροπή.

Πρώτη ήττα μετά τις δυο σερί ισοπαλίες με Οθέλλο Αθηαίνου (3-3 εντός) και Νέα Σαλαμίνα (1-1 εκτός), οπότε και με 16 βαθμούς παραμένει αρκετά χαμηλά στην κατάταξη. Στις 22 Σεπτεμβρίου η τελευταία εντός έδρας νίκη (3-1 επί της ΑΕΚ Λάρνακας), έχοντας έκτοτε πέντε ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Και πάλι από τις κερκίδες ο Πάντσεον, καθώς δεν έχει φτάσει ακόμη το δίπλωμα του.

ΑΕΖ Ζακακίου Στατιστικά

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια.

*Goal/Goal τα 7/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΑΝΟΡΘΩΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την ΑΕΚ Λάρνακας, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 48ο λεπτό.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για την Ανόρθωση, μετά και τη νίκη που πήρε κόντρα στον Απόλλωνα Λεμεσού (2-0 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Νταβίντ Γκαγιέχο φιλοξενήθηκε από την ΑΕΚ Λάρνακας, στην έδρα της οποίας ηττήθηκε με 1-0.

Ισορροπημένο και με λίγες καλές στιγμές εκατέρωθεν το πρώτο ημίχρονο. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια όμως, η ίδια βρέθηκε πίσω στο σκορ, αν και ένα λεπτό μετά έχασε καλή στιγμή για να ισοφαρίσει. Στην πορεία οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι και το σκορ θα μπορούσε να ξεφύγει ακόμη περισσότερο.

Παρότι έχει εξασφαλίσει ήδη τη συμμετοχή στα πλέι οφ, ούσα στην έκτη και τελευταία θέση αυτών, καλείται να μειώσει τώρα τη διαφορά που έχει από την πρώτη πεντάδα. Ηττήθηκε ωστόσο και στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της.