*9η αγωνιστική των πλέι άουτ.

*Με απόφαση της ομοσπονδίας απαγορεύτηκε η μετακίνηση οπαδών για τους φιλοξενούμενους.

*2-3 Goals τα τέσσερα συνολικά ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: ΑΕ Λεμεσού – Οθέλλος Αθηαίνου 2-1, Οθέλλος Αθηαίνου – ΑΕ Λεμεσού 0-3

*Στον πρώτο γύρο των πλέι άουτ: Οθέλλος Αθηαίνου – ΑΕ Λεμεσού 1-1

ΑΕ ΛΕΜΕΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-5 επί της ΑΕ Ζακακίου, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων με τους Μακρή (20′), Μίντσεφ (29′, 67′) και Μεντόσα (πεν. 36′). Δέχθηκε τη μείωση στο 87ο λεπτό, όμως βρήκε και πάλι δίχτυα στις καθυστερήσεις με τον Χριστοδούλου. Με δέκα παίκτες έμειναν οι γηπεδούχοι στο 82′.

Αήττητο σερί οκτώ αγώνων “τρέχει” στο πρωτάθλημα η ΑΕ Λεμεσού, με τρεις νίκες και πέντε ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αλέξη Γαρπόζη φιλοξενήθηκε από την ΑΕ Ζακακίου, την οποία και συνέτριψε με το εντυπωσιακό 1-5. Δεν χωράνε πολλά σχόλια για την αναμέτρηση αυτή, με την ίδια να είναι με διαφορά ανώτερη σε όλη τη διάρκεια να να φτάνει δίκαια στο τελικό αποτέλεσμα, παρότι δέχθηκε προσωρινά τη μείωση σε 1-4.

Πρώτη νίκη μετά από τέσσερις ισοπαλίες με Νέα Σαλαμίνα (1-1 εκτός), Δόξα Κατωκοπιάς (0-0 εντός), Εθνικό Άχνας (1-1 εντός) και Καρμιώτισσα (0-0 εκτός), αγωνίζεται χωρίς άγχος σε αυτά τα πλέι άουτ, καθώς δεν διεκδικεί κάτι. Από δυο νίκες και ισοπαλίες στα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός της.

Το κλίμα στις τάξεις της δεν είναι και το καλύτερο δυνατό, χαρακτηριστικό ότι οι παίκτες δεν κατέβηκαν στην προπόνηση της Τετάρτης, ως ένδειξη διαμαρτυρίας για καθυστέρηση στην καταβολή των δεδουλευμένων τους. Ανοιχτό το ενδεχόμενο να υπάρχουν ακόμη και προσφυγές. Εξέτισε την τιμωρία του ο Τζάλμα Σίλβα.

ΑΕ Λεμεσού Στατιστικά

*Goal/Goal τα 7/9 τελευταία παιχνίδια.

*Goal/Goal τα 9/10 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΟΘΕΛΛΟΣ ΑΘΗΑΙΝΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-3 από τη Νέα Σαλαμίνα, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 0-2 (23′, 42′) και παρότι ισοφάρισε με τον Μπραμπίλα (45’+4, 75′), εν τέλει δέχθηκε και τρίτο τέρμα στις καθυστερήσεις.

Τη δεύτερη διαδοχική του ήττα υπέστη ο Οθέλλος Αθηαίνου, μετά και το εντός 0-1 από τον Απόλλων Λεμεσού. Την προηγούμενη αγωνιστική των πλέι άουτ, η ομάδα του Κώστα Σάκκα υποδέχθηκε τη Νέα Σαλαμίνα, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικο 2-3. Παρότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, έβγαλε την αντίδραση που έπρεπε και έστω και προσωρινα έφερε το ματς στα ίσα. Δεν κατάφερε να αντέξει όμως μέχρι τέλους, καθώς δέχθηκε την ψυχρολουσία στην τελευταία φάση του ματς.

Διατηρείται έτσι εντός της επικίνδυνης ζώνης, πάνω μόνο από την ΑΕ Ζακακίου, όντας παράλληλα στο -9 από την παραμονή και την Καρμιώτισσα. Πανηγύρισε το διπλό και στις δυο πιο πρόσφατες εξόδους του, στις οποίες διατήρησε και ανέπαφη την εστία του. Εξέτισε την τιμωρία του ο Ναρντίνι, θέση στο αρχικό σχήμα διεκδικεί ο νεαρός φορ Λάμπρος Ιωάννου.