* Over 2.5 τα 11/13 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

* Στον 1ο γύρο (22/08): Φενέρμπαχτσε – Άδανα Ντεμιρσπόρ 4-2

Δείτε τα Προγνωστικά Τουρκίας

ΑΔΑΝΑ ΝΤΕΜΙΡΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Σίβασπορ. Ο Ακμπάμπα έκανε το 0-1 στο 41ο λεπτό, ο Ακιντόλα το 0-2 στο 56’ και ο Κοφί μείωσε για την Σίβασπορ στο 63’.

Δεν είναι στα καλύτερά της τις τελευταίες εβδομάδες η Ντεμιρσπόρ, έχει καταφέρει όμως να πάρει 7 βαθμούς από τα τρία πρόσφατα παιχνίδια της και διατηρείται μέσα στη διεκδίκηση των ευρωπαϊκών εισιτηρίων.

Με ρυθμό από νωρίς το σαββατιάτικο παιχνίδι στη Σεβάστεια, οι δύο ομάδες αντάλλαξαν ευκαιρίες στο πρώτο τέταρτο. Μία λάθος απομάκρυνση του Γούτα έδωσε το χώρο για το 0-1 της Ντεμιρσπόρ πριν το ημίχρονο, το οποίο έκλεισε με νέα απειλή της Σίβασπορ. Με παρόμοιο τρόπο άνοιξε και το δεύτερο μέρος, αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και δεύτερο γκολ, κόντρα στην ροή του αγώνα από κόρνερ. Η Σίβασπορ συνέχισε να πιέζει, απείλησε ξανά πριν μειώσει και αυτή με κεφαλιά από κόρνερ, έχασε μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις να φέρει το ματς στα ίσια.

Προσπάθησε να κάνει το μεταγραφικό “μπαμ” ο εκκεντρικός πρόεδρος Σαντσάκ, έκανε πλουσιοπάροχες προτάσεις σε Χουλκ και Λουίς Σουάρες. Η μεταγραφή που ολοκληρώθηκε τελικά ήταν αυτή του Εντιαγέ (φορ) από την κινέζικη Πορτ, ο οποίος θα αντικαταστήσει στο rotation τον αποχωρήσαντα Ασομπαλόνγκα.

Ο κόουτς Μοντέλα δεσμεύτηκε για μεγάλη προσπάθεια απέναντι στη Φενέρ, δεν θα έχει διαθέσιμο τον Γκιουλμπράντσεν (φορ), ενώ αμφίβολος είναι ο νεοφερμένος Τσετίν (στόπερ) που βγήκε αλλαγή στη Σεβάστεια λόγω ενοχλήσεων.

ΑΔΑΝΑ ΝΤΕΜΙΡΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (5-1) επί της Κασίμπασα. Ο Φαλ άνοιξε το σκορ για την Κασίμπασα στο 24ο λεπτό, αλλά ο Βαλένσια πέτυχε καρέ τερμάτων (37’, 39’, 52’ & 69’) και ο Μπατσουαγί διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 90+2’.

Την Κυριακή πέτυχε 4η διαδοχική νίκη, τρίτη στο πρωτάθλημα και διατηρήθηκε στο -4 από τη Γαλατασαράι με την ολοκλήρωση της 20ης αγωνιστικής.

Μπήκε νωχελικά στο παιχνίδι με την Κασίμπασα, η άμυνα πιάστηκε κοιμώμενη σε εκτέλεση πλαγίου άουτ για το 0-1. Η αντίδρασή της όμως ήταν πειστική, γύρισε το παιχνίδι πριν το ημίχρονο με τον “καυτό” Βαλένσια να πετυχαίνει “καρέ” τερμάτων και να φτάνει τα 22 γκολ σε 29 εμφανίσεις την τρέχουσα σεζόν! Πολύ καλή η δημιουργία της, η χρησιμοποίηση του ταλαντούχου πιτσιρικά Γκιουλέρ από το ξεκίνημα βοήθησε προς αυτή την κατεύθυνση.

Συμπλήρωσε κάρτες και δεν ταξίδεψε στα Άδανα ο Κρέσπο (χαφ), όπως και οι τραυματίες Ζοάο Πέδρο (φορ) και Αζίζ (στόπερ). Μπήκαν στην αποστολή παρά τις ενοχλήσεις τους οι Κινγκ (φορ), Σάμουελ (δεξί μπακ), δεν αναμένεται να ξεκινήσουν.