ΟΥΛΟΥ

Ισόπαλη 2-2 στην έδρα της Χάκα αναδείχθηκε την περασμένη αγωνιστική η Ούλου. Προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο μέρος, στη επανάληψη ωστόσο δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της προβάδισμα δεχόμενη γκολ με πέναλτι στο 72’ της συνάντησης. Δεύτερη σερί ισοπαλία με το ίδιο σκορ μάλιστα, αφού είχε προηγηθεί αυτή με τη ΚΠΒ (2-2 εκτός έδρας). Επέκτεινε το αήττητο σερί της στις τρεις αγωνιστικές (1-2-0), τρέχει ρεκόρ 1-3-2 μετά το πέρασμα έξι αγωνιστικών. Σταθερή αξία της Ykkönen, αφού δεν έχει κάνει ποτέ το βήμα παραπάνω ούτε έχει κινδυνέψει όλα αυτά τα χρόνια, τερματίζοντας συνήθως στο μέσο του βαθμολογικού πίνακα. Αναμένεται ίδια και απαράλλαχτη τη φετινή σεζόν, να κινηθεί σε μέτρια επίπεδα, μιας και δεν διαθέτει την ποιότητα να χτυπήσει  την άνοδο.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Χάκα.

Στατιστικό: Τρία σερί G/G και Over 2.5 μετράει η Ούλου στα τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

ΕΚΕΝΑΣ

Από την άλλη πλευρά η Εκένας ήταν καταιγιστική τη περασμένη Δευτέρα (23/05), καθώς επικράτησε με το εμφατικό 3-0 της Γκριφκ, εντός έδρας. Καταιγιστική στο πρώτο μέρος, μέσα σε πέντε λεπτά (23’, 38’) πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων (2-0), διαμορφώνοντας το τελικό 3-0 στο 71’ της αναμέτρησης. Παρέμεινε για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι αήττητη (3-1-0), δείχνοντας πως τη φετινή σεζόν είναι έτοιμη να πρωταγωνιστήσει, παρά το χαμηλό βάθος που διαθέτει στο ρόστερ της. Φιγουράρει στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας συλλέξει δέκα πόντους, δύο λιγότερους από τα μπαράζ ανόδου και τρεις από την απευθείας άνοδο. Να σημειωθεί ότι οι τρεις μέχρι τώρα εξόδους της ήρθαν 2-3 γκολ (1-0-2). Συμπλήρωσε κάρτες ο Ζαιτέ (ΕΠ 6/0), μόνιμα εκτός δύο μακροχρόνιοι.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-0 επί της Γκριφκ.

Στατιστικό: Τρία συνεχόμενα 2-3 γκολ μετράει η Εκένας στα φετινά εκτός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.