*9η αγωνιστική

*3/4 G/G στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια σε αυτό το γήπεδο.

*Οι δύο ομάδες έπαιξαν φέτος ήδη μία φορά σε αυτό το γήπεδο, για το πολιτειακό πρωτάθλημα, με την Αβαϊ να κερδίζει με 3-2.

ΑΒΑΪ

Προηγούμενο ματς: Η Αβαϊ κέρδισε 0-1 εκτός έδρας την Ιτουάνο με τέρμα του Ζόναθαν Κόστα στο 27ο λεπτό, παίζοντας και με παίκτη περισσότερο στα τελευταία 15 λεπτά.

Η Αβαϊ πέρασε και από την έδρα της Ιτουάνο με 0-1, μοιάζοντας άλλη ομάδα μετά την αλλαγή προπονητή! Αυτή ήταν η πέμπτη συνεχόμενη νίκη της, έκτο σερί παιχνίδι που δεν χάνει, μετά το ξεκίνημα της σεζόν όπου είχε 2/2 ήττες στο εθνικό πρωτάθλημα.

Και έχει το απόλυτο με τον νέο τεχνικό, Τζιλμάρ Ντολ Πότζο, στον πάγκο, ενώ υπήρξε και μία πρώτη λύση στα οικονομικά προβλήματα. Οι παίκτες πληρώθηκαν και επανέφεραν τις συνεντεύξεις προς τους δημοσιογράφους.

Πάντως αξίζει να σημειωθεί πώς λόγω τραυματισμών ή τιμωριών, ο Ντολ Πότζο δεν υπήρξε αγωνιστική που να μπόρεσε να επαναλάβει την ίδια ενδεκάδα, κάτι που θα συμβεί και σήμερα!

Αβαϊ Στατιστικά

*7/12 over 2,5 εντός έδρας

*Δύο σερί N/G & under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

ΣΑΠΕΚΟΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Η Σαπεκοένσε έφερε 1-1 εντός έδρας με την Βίλα Νόβα, σε έναν αγώνα που βρέθηκε να χάνει στο 84’ με τέρμα του Άλασον, αλλά ισοφάρισε με τον Αμπράο στο 90’.

Ακόμη μία ισοπαλία για την Σαπεκοένσε, αυτή τη φορά με 1-1 εντός έδρας απέναντι στην Βίλα Νόβα. Αυτή ήταν η τέταρτη στα έξι τελευταία παιχνίδια που δεν έχει κάποια νίκη, αφού μετά τις δύο νίκες στα πρώτα ισάριθμα παιχνίδια της στο εθνικό πρωτάθλημα, δεν τα έχει καταφέρει ξανά!

Σιγά – σιγά λοιπόν αρχίζει να υποχωρεί στο βαθμολογικό πίνακα, όπως και ο ενθουσιασμός για το πολύ καλό ξεκίνημα. Τουλάχιστον ακόμη είναι στο +3 από την ζώνη του υποβιβασμού.