*3η αγωνιστική

*Η τελευταία επίσημη μεταξύ τους αναμέτρηση, χρονολογείται το 2009.

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία (3-3-3).

ΑΑΛΕΣΟΥΝΤ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με 0-2 της Σπέκιαλβικ εκτός έδρας για τον πρώτο γύρο του κυπέλλου. Ο Κίλεν άνοιξε το σκορ στο 20′, ενώ με δική του ασίστ έγραψε το τελικό σκορ ο Μπράγκα στο 72′.

Δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στην ερασιτεχνική Σπέκιαλβικ και πήρε με άνεση το εισιτήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου. Στο παιχνίδι αυτό, έπαιξε με αρκετές αλλαγές. Για το πρωτάθλημα, έπαιξε εξαιρετική την περασμένη αγωνιστική και πήρε μεγάλη νίκη με 1-3, στην έδρα της Σταρτ. Κυρίαρχη από το ξεκίνημα, είχε την πρωτοβουλία σε κατοχή και ευκαιρίες και κατάφερε να βρει τρία γκολ μέχρι τα μισά της επανάληψης. Χαλάρωσε στην συνέχεια και επέτρεψε στην αντίπαλο να βρει το γκολ της τιμής.

Αήττητη μέχρι τώρα στην σεζόν, είναι γεγονός πως μπήκε αποφασισμένη να επιστρέψει άμεσα στα μεγάλα σαλόνια. Τραυματίες παραμένουν οι Άμιτζμπολ, Ντιόπ, Σόλσκιερ και Ράμσλαντ. Εκτός και ο αμυντικός Κιτολάνο.

Άαλεσουντ Στατιστικά

*6/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

*4/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 2-3 γκολ

ΛΙΝ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε άνετα με 0-2 την Χέμινγκ εκτός έδρας για το κύπελλο. «Καθάρισε» την πρόκριση από το πρώτο ημίχρονο, αφού πέτυχε δύο γκολ (18′, 30′). Όλα έγιναν πιο εύκολα όταν η αντίπαλος έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής στις αρχές της επανάληψης (50′).

Η νεοφώτιστη Λιν μπορεί να έχει ως πρωταρχικό στόχο την παραμονή, ωστόσο στο κύπελλο έδειξε πως δεν κάνει «χάρες». Με μείγμα βασικών και αναπληρωματικών, υπερκέρασε εύκολα το εμπόδιο της Χέμινγκ και πήρε την πρόκριση για τον δεύτερο γύρο. Είχε προηγηθεί ο πρώτος της βαθμός στο πρωτάθλημα, μετά το 1-1 απέναντι στην Κόνγκσβινγκερ. Ικανοποιημένη, αφού έδειξε πως είναι τουλάχιστον μια ταχύτητα κάτω από την αντίπαλό της, έβγαλε όμως πάθος και ένταση. Πλήρης για σήμερα.