*10η αγωνιστική

*3/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal και Over 2,5

*Aήττητη παραμένει από το 2008 η Άαλεσουντ απέναντι στην Ασάνε (4-1-0).

ΑΑΛΕΣΟΥΝΤ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 2-0 από την Μπρίνε εκτός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική. Δέχτηκε το πρώτο γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (44′), ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο ξεκίνημα της επανάληψης (50′).

Η καταστροφική της πορεία συνεχίζεται στο πρωτάθλημα, δεν λέει με τίποτα να σηκώσει κεφάλι και ο κατήφορος δεν δείχνει να έχει τελειωμό για την Άαλεσουντ, που παραμένει ουραγός στην βαθμολογία με μόλις μία νίκη σε εννιά παιχνίδια (1-2-6). Δεν άξιζε κάτι παραπάνω στο ματς με την Μπρίνε, δέχτηκε τα γκολ σε κομβικά χρονικά σημεία και επιθετικά παρέμεινε τελείως ακίνδυνη. Εξακολουθεί να στηρίζεται ο Κριστιάν Γιόνσεν, αλλά είναι εμφανές πως έχει χάσει τον έλεγχο στην ομάδα. Τραυματίες οι Άμιτζμπλο, Φρόισα, Κρίστενσεν, Χόπλαντ, Μέλαντ, Κάρλσμπακ και Σόλσκιερ.

Άαλεσουντ Στατιστικά

*5/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Under 2,5

*Δεν σκοράρει στα τρία τελευταία παιχνίδια της

ΑΣΑΝΕ

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε βαριά εντός έδρας ήττα με 1-5 από την Βαλερένγκα, την προηγούμενη αγωνιστική. Καταστροφικό πρώτο μέρος, αφού δέχτηκε τέσσερα γκολ (20′, 30′, 33′, 36′) και ουσιαστικά είδε την αντίπαλο να εξασφαλίζει την νίκη. Η ίδια μείωσε στο 90′ αλλά με την σέντρα διαμορφώθηκε το τελικό σκορ με αυτογκόλ (90+1′).

Δεν πατάει καλά το τελευταίο διάστημα, ενώ η εντός έδρας εμφάνιση με αντίπαλο την Βαλερένγκα, είναι μέχρι στιγμής η χειρότερη εικόνα της στην σεζόν. Ωσεί παρούσα στο πρώτο μέρος, είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της τέσσερις φορές δίχως να μπορεί να αντιδράσει στο μεσοδιάστημα. Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε το δεύτερο ημίχρονο, το σκορ έλαβε αναμενόμενα αυτές τις διαστάσεις. Παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη έχοντας μόλις μία νίκη σε οκτώ ματς (1-4-3). Στα θετικά, το ότι δεν ταλαιπωρείται από αγωνιστικά προβλήματα.