*Γειτονικό ντέρμπι.

*Πρώτος γύρος: Χέλμοντ – Φένλο 2-1.

ΦΕΝΛΟ

Την εκτός έδρας ήττα 2-1 από της Γιονγκ Αϊντχόφεν γνώρισε την Δευτέρα η Φένλο. Χωρίς να υστερήσει σημαντικά, προηγήθηκε στο 15’, ισοφάρισε η ίδια (αυτογκόλ) στο 32’, για να πάει με την πλάτη στον τοίχο στα αποδυτήρια (2-1 στο 44’). Προσπάθησε στην επανάληψη να διορθώσει την κατάσταση, έχασε κάποιες σημαντικές ευκαιρίες, δεν μπόρεσε εντέλει να απειλήσει την αντίπαλη εστία και η ήττα στο τέλος την αδικεί σε μεγάλο βαθμό.

Πρώτη ήττα μετά από έξι σερί νίκες και 13 αγωνιστικές αήττητη (11-2-0), εξακολουθεί να οδηγεί την κούρσα στο πρωτάθλημα, έχοντας συλλέξει 53 πόντους και παρότι είδε τη διαφορά να μειώνεται στους οκτώ πόντους από τις τρίτες Φόλενταμ και Μάαστριχτ, δεν ανησυχεί ιδιαίτερα και θεωρείται το Νο.1  φαβορί για την απευθείας άνοδο. Μοναδικός στόχος η κατάκτηση των τριών βαθμών στο εντός έδρας με την αδιάφορη για το υπόλοιπο της σεζόν Χέλμοντ. Πείθει με την εικόνα που παρουσιάζει στην έδρα της, στην οποία είναι αήττητη οκτώ παιχνίδια, μετρώντας επτά νίκες και μια ισοπαλία. Να αναφέρουμε, τέλος, ότι στις έξι απ’ τις οκτώ πιο πρόσφατες αναμετρήσεις στην έδρα της πέτυχε από δύο γκολ και πάνω. Συνεχίζει χωρίς προβλήματα η αποστολή. Άρρωστος ο αμυντικός Ρέζελερ.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την  Γ. Αϊντχόφεν.

Στατιστικό: Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (παίξτο στην Interwetten)

Το Φένλο – Χέλμοντ στην Interwetten

Δείτε τα Προγνωστικά Ολλανδίας (Κλικ Εδώ)

ΧΕΛΜΟΝΤ

Από τη δική της πλευρά η Χέλμοντ συνεχίζει να προβληματίζει με τις εμφανίσεις της το τελευταίο διάστημα, γνωρίζοντας την εντός έδρας ήττα 4-3 από την Τέλσταρ. Ροντέο το παιχνίδι από το ξεκίνημα, προηγήθηκε 2-1 στο πρώτο μέρος, στις αρχές της επανάληψης έμεινε πίσω στο σκορ (2-3), δέχθηκε το 2-4 στο 72’ της αναμέτρησης και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει τρία λεπτά αργότερα (3-4 στο 75’).

Δεύτερη διαδοχική ήττα για τη Χέλμοντ και τέταρτη στα τελευταία έξι (2-0-4), είχε προηγηθεί αυτή από την Καμπούρ (3-0 εκτός έδρας). Οπισθοχώρησε κι άλλο στην κατάταξη, ούσα στη δέκατη θέση με 37 πόντους, στο -4 απ’ την πρώτη πεντάδα, αλλά η σεζόν θεωρείται ήδη πετυχημένη, καθώς έχει εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στα πλέι οφ, μετά την κατάκτηση της δεύτερης περιόδου. Εκτός έδρας μετράει απολογισμό τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες κα έξι ήττες. Εξέτισε ο χρήσιμος Τζουστιάνα (Αμυντικός, 18, 2). Μακροχρόνια τα προβλήματα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 4-3 από την Τέλσταρ.

Στατιστικό: Over 2.5 τα τέσσερα πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.