* Η Λειψία γνώρισε μόλις μία ήττα στα οχτώ τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε under 2,5 στο ένα από τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Λειψίας για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε goal-goal στα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Μπίλεφελντ για το πρωτάθλημα.

ΛΕΙΨΙΑ

Μόλις δύο νίκες κατάφερε να πανηγυρίσει η Λειψία στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, αυτές κόντρα στις Μπόχουμ (3-1 εντός έδρας) και Φορτούνα Ντίσελντορφ (3-1 εκτός έδρας) στις 2 και 11 του μηνός. Στις υπόλοιπες το συγκρότημα του Ράνγκνικ μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Καϊζερσλάουτερν (1-1 εκτός έδρας), ενώ γνώρισε την ήττα από τις Νυρεμβέργη (3-1 εκτός έδρας) και Σαντχάουζεν (1-0 εντός έδρας). Κόντρα στην Καϊζερσλάουτερν την προηγούμενη βδομάδα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Φόρσμπεργκ στο 56’. Επτά λεπτά αργότερα ο Ορμπάν αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή, αφήνοντάς τους με δέκα ποδοσφαιριστές.

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε επτά λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90’ ο Πρζιμπλίκο, δίνοντας το βαθμό της ισοπαλίας στους γηπεδούχους. Επτά νίκες και μία ήττα είναι ο απολογισμός της Λειψίας στις οχτώ τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση. Στις τρεις σημειώθηκε no-goal, ενώ στις έξι σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. Τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος της σεζόν και η Λειψία βρίσκεται στη δεύτερη θέση της κατάταξης έχοντας συγκεντρώσει 63 βαθμούς, τρεις λιγότερους από την πρωτοπόρο Φράιμπουργκ και τέσσερις περισσότερους από τη Νυρεμβέργη.

Προηγούμενο ματς: Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Καϊζερσλάουτερν και Λειψία στη μεταξύ τους αναμέτρηση στην έδρα της πρώτης (1-1), στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε no-goal στο ένα από τα οχτώ τελευταία παιχνίδια της Λειψίας για το πρωτάθλημα.

Στοιχημάτισε τώρα στο Λειψία – Μπίλεφελντ

ΜΠΙΛΕΦΕΛΝΤ

Ένα βαθμό μακριά από την επίσημη παραμονή της στην κατηγορία βρίσκεται η Μπίλεφελντ, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος της σεζόν. Το συγκρότημα του Μάιερ επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα μετά την εντός έδρας ήττα με 1-0 που γνώρισε από την Καϊζερσλάουτερν στις 17 του μηνός. Πιο συγκεκριμένα την προηγούμενη βδομάδα κατάφερε να επικρατήσει της Γκρόιτερ Φιρτ (4-2 εντός έδρας). Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Ζούλι στο 15’. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε πέντε λεπτά αργότερα με τον Κλος.

Ο ίδιος ποδοσφαιριστής σκόραρε άλλες δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο (50’, 60’), με τον Μπόρνερ να αυξάνει ακόμα περισσότερο το δείκτη του σκορ στο 75’. Το μόνο που κατάφερε η Γκρόιτερ Φιρτ ήταν να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση στις καθυστερήσεις με το αυτογκόλ του Μπόρνερ. Μία νίκη και δύο ισοπαλίες είναι ο απολογισμός της Μπίλεφελντ στις τρεις τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση. Σε όλες σημειώθηκε goal-goal, ενώ στις δύο σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. Την επιθυμία του να παραμένει στην Μπίλεφελντ εξέφρασε με δηλώσεις ο 24χρονος Γάλλος μέσος, Νταβίντ Ουλμ.

Προηγούμενο ματς: Νικήτρια αναδείχθηκε η Μπίλεφελντ στην έδρα της επικρατώντας με 4-2 της Γκρόιτερ Φιρτ, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Μπίλεφελντ πανηγύρισε μόλις δύο νίκες στα έντεκα τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.