ΓΣΠ
  • ΓήπεδοΓΣΠ
  • Καιρός10oC, Αίθριος

Ανάλυση

* Πρώτο παιχνίδι για τη φάση των «16 του κυπέλλου Κύπρου. Διπλές αναμετρήσεις, σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

* Στο πρωτάθλημα: Ομόνοια – Εθνικός Άχνας 3-2 (4/1) και Εθνικός Άχνας – Ομόνοια 1-2 (17/9).

ΟΜΟΝΟΙΑ (Α’)

Πιθανότατα στην καλύτερη της κατάσταση από το ξεκίνημα της φετινής χρονιάς δείχνει να βρίσκεται η Ομόνοια, η οποία έφτασε στην τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, επικρατώντας εκτός έδρας με σκορ 1-0 της Καρμιώτισσας και κάνοντας άλλο ένα βήμα για να πλησιάσει τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Η αλήθεια είναι πως ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, είχε ένα δοκάρι στο πρώτο μέρος και γενικά πολλές ευκαιρίες και στα δύο ημίχρονα, προτού στο 84’ βρει το τέρμα που αναζητούσε με σκόρερ (ποιον άλλον;) τον Ματ Ντάρμπισαϊρ. «Είμαι ικανοποιημένος με την αμυντική λειτουργία της ομάδας. Οι βαθμοί αυτοί είναι πολύ σημαντικοί αφού πλησιάσαμε κι άλλο την κορυφή» τόνισε ο τεχνικός Τζον Κάρβερ. Πλέον στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της έχει σημειωθεί over 2,5. Από κει και πέρα η Ομόνοια ανακοίνωσε την απόκτηση του Ολλανδού αμυντικού μέσου Μπρεέβελαντ, ο οποίος όμως δεν έχει ακόμη δικαίωμα συμμετοχής, αφού πρέπει πρώτα να διαγραφεί κάποιος από το υπάρχον ρόστερ, με τους Αγκάγιεφ (Μέσος, 6/2) και Νασιμέντο (Αμυντικός, 6/0) να προβάλλουν ως ισχυρά φαβορί. Απόντες από τη σημερινή αναμέτρηση θα είναι οι Φυλακτού (Μέσος, 11/0), Χριστοφή (Μέσος, 13/1) και Τουρέ (Μέσος, 16/0) για διαφορετικούς λόγους ο καθένας.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με σκορ 1-0 επί της Καρμιώτισσας για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της σημειώθηκε over 2,5 (Παίξτο στην Interwetten).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ (Α’)

Λίγες μόνο μέρες μετά το ομολογουμένως «περίεργο» 3-2 υπέρ της Ομόνοιας που είχε ανατρέψει το σκορ σε τέσσερα λεπτά και προκάλεσε την έκρηξη του Βάλντας Ιβανάουσκας, ο Εθνικός Άχνας επιστρέφει σήμερα στο «ΓΣΠ» για να εξασφαλίσει προβάδισμα πρόκρισης για την επόμενη φάση του κυπέλλου. Προέρχεται από την έκτη εντός έδρας νίκη του με το 3-1 επί του Ερμή Αραδίππου. Κομβικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα έπαιξε η πολύ καλή απόδοση που έπιασε η ομάδα της Άχνας στο δεύτερο ημίχρονο όπου και κατάφερε να σημειώσει και τα τρία τέρματα της, προτού δεχθεί τη μείωση στο 86’. «Σήμερα ήμασταν στην μέρα μας. Κάναμε ένα καλό παιχνίδι, βγάλαμε αντίδραση μετά τον προηγούμενο ανεπιτυχές αποτέλεσμα, αλλά και πάλι δείξαμε αδυναμίες στις στατικές φάσεις» δήλωσε μετά τη λήξη του αγώνα ο τεχνικός Βάλντας Ιβανάουσκας. Η εντός έδρας παρουσία του Εθνικού Άχνας αν μη τι άλλο χαρακτηρίζεται αξιοπρόσεκτη, αφού μετράει 19 βαθμούς σε εννιά αναμετρήσεις, ενώ από κει και πέρα, στα 4/5 τελευταία παιχνίδια του σημειώθηκε over 2,5. Ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα δεν υφίστανται, αν εξαιρέσει κανείς το ότι μάλλον θα προφυλαχθεί ο βασικός Γκριγκαλάβα (Αμυντικός, 9/0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με σκορ 3-1 επί του Ερμή Αραδίππου για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Στα 4/5 τελευταία παιχνίδια του σημειώθηκε over 2,5.