ΓΚΟΥΑΝΓΚΤΖΟΥ

Την τρίτη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα κατάφερε να πανηγυρίσει την προηγούμενη αγωνιστική, η Γκουανγκτζού. Η ομάδα του Ναμ Κι-Ιλ φιλοξένησε την Σουόν Σίτι, κόντρα στην οποία κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0, χάρη στο τέρμα που σημείωσε στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης ο Γιουνγκ Γιο-Γκουκ. Αξίζει ωστόσο να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με αριθμητικό μειονέκτημα (80′). Με τη νίκη της αυτή, έφτασε τους 17 βαθμούς και ισοβαθμεί με την Γιέγιου στην πέμπτη θέση. Σε περίπτωση νίκης στο σημερινό παιχνίδι θα προσπεράσει την Ουλσάν στην τέταρτη θέση. Μέτριες οι εμφανίσεις της μπροστά στο κοινό της, όπου σε έξι παιχνίδια μετράει τρεις νίκες, μια ισοπαλία και δυο ήττες.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Σουόν Σίτι για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα έξι τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

ΓΙΕΟΝΜΠΟΥΚ

Αήττητη παραμένει μετά από έντεκα παιχνίδια στο πρωτάθλημα η Γιεονμπούκ, η οποία μετράει εφτά νίκες και τέσσερις ισοπαλίες σε αυτό το αήττητο σερί της. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τσόι Κανγκ-Χε κατάφερε να πάρει τη νίκη στην εντός έδρα αναμέτρηση με την Σανγκιού Σανγκμού, της οποίας και επικράτησε με 3-2. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με δυο γκολ διαφορά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, έχοντας και αριθμητικό πλεονέκτημα, η Γιεονμπούκ κατάφερε να κάνει μια επική ανατροπή στο παιχνίδι. Ο Λεονάρντο στο 64′, ο Τσόι Γκιου-Μπάεκ στο 69′ και ο Ρικάρντο Λόπες στο 81′ ήταν οι σκόρερ των γηπεδούχων. Βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, με δυο βαθμούς περισσότερους από την Σεούλ. Σε πέντε εκτός έδρας παιχνίδια στο φετινό πρωτάθλημα, η Γιεονμπούκ μετράει δυο νίκες και τρεις ισοπαλίες. Τα δυο νικηφόρα ήταν στα ισάριθμα τελευταία.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-2 επί της Σανγκιού Σανγκμού για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα έξι τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.