* Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης αδυνατεί να σκοράρει στα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΝΤΑΡΜΣΤΑΝΤ

Τέσσερις βαθμούς πάνω από την επικίνδυνη ζώνη του βαθμολογικού πίνακα και συγκεκριμένα τη 16η θέση, που οδηγεί στα πλέι άουτ της κατηγορίας, βρίσκεται η Ντάρμσταντ τρεις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της σεζόν. Έπρεπε να περάσουν έξι αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε δύο νίκες και τέσσερις ισοπαλίες, για να επιστρέψει στα αρνητικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα το συγκρότημα του Σούστερ. Πιο συγκεκριμένα αφού μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Μάιντς (0-0 εκτός έδρας), Άουγκσμπουργκ (2-2 εντός έδρας), Βόλφσμπουργκ (1-1 εκτός έδρας) και Στουτγκάρδη (2-2 εντός έδρας), και κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Αμβούργο (2-1 εκτός έδρας) και Ίνγκολσταντ (2-0 εντός έδρας), γνώρισε την ήττα από την Κολωνία την προηγούμενη βδομάδα (4-1 εκτός έδρας).

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μοντέστε μόλις στο 4’, προτού ο Γκόντορφ ισοφαρίσει οχτώ λεπτά αργότερα για τους φιλοξενούμενους. Πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Κολωνία πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με τον Μοντέστε (35’). Στο δεύτερο σκόραρε άλλες δύο φορές με τον Ρίσε (52’, 72’), διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Αήττητη παραμένει η Ντάρμσταντ στις τρεις τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση, στις οποίες σημείωσε μία νίκη και δύο ισοπαλίες. Στις δύο σημειώθηκε goal-goal, ενώ παράλληλα σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ.

Προηγούμενο ματς: Βαριά εκτός έδρας ήττα με 4-1 γνώρισε η Ντάρμσταντ από την Κολωνία, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Ντάρμσταντ σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

Στοιχημάτισε τώρα στο Ντάρμσταντ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ

Ζωντανή στη μάχη για παραμονή στην κατηγορία παραμένει η Άιντραχτ Φρανκφούρτης, τρεις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της σεζόν. Μετά τις τρεις σερί ήττες που γνώρισε από τις Μπάγερν Μονάχου (1-0 εκτός έδρας), Χόφενχαϊμ (2-0 εντός έδρας) και Λεβερκούζεν (3-0 εκτός έδρας) το συγκρότημα του Κόβατς κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Μάιντς την προηγούμενη βδομάδα, επικρατώντας εντός έδρας με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Μπροσίνσκι στο 18’, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν δέκα λεπτά αργότερα με τον Ρους.

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση υπέρ της Άιντραχτ Φρανκφούρτης διαμόρφωσε με …αυτογκόλ ο Μπελ έξι λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90’. Με τους 30 βαθμούς που συγκέντρωσε η Άιντραχτ Φρανκφούρτης βρίσκεται στην προτελευταία θέση της κατάταξης, έναν βαθμό μακριά από τη Βέρντερ Βρέμης και τρεις από τη ζώνη ασφαλείας. Χωρίς νίκη παραμένει στις εννέα τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση, στις οποίες σημείωσε δύο ισοπαλίες και επτά ήττες. Στις έξι από αυτές δεν κατάφερε να σκοράρει, ενώ στις τέσσερις σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ.

Προηγούμενο ματς: Νικήτρια αναδείχθηκε η Άιντραχτ Φρανκφούρτης στην έδρα της επικρατώντας με 2-1 της Μάιντς, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης γνώρισε την ήττα στα πέντε τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.