7η αγωνιστική

*Η Πογκόν επικράτησε και στα τρία τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Ζαγκλέμπιε Λούμπιν,

*2-3 Goals τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΖΑΓΚΛΕΜΠΙΕ ΛΟΥΜΠΙΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από την Κορόνα Κίελτσε, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 15′ και επτά λεπτά αργότερα δέχθηκε και δεύτερο τέρμα, για να μείνει και με δέκα παίκτες στο 31′, όταν και αποβλήθηκε ο Κλούντκα.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Ζαγκλέμπιε Λούμπιν, μετά και τη νίκη 1-0 επί της Πούσζκα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Βαλντεμάρ Φόρμαλικ φιλοξενήθηκε από την Κορόνα Κίελτσε, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0. Βρέθηκε πολύ γρήγορα με την πλάτη στον τοίχο και δεν κατάφερε να αλλάξει κάτι, ειδικά από τη στιγμή που έπαιζε και με δέκα παίκτες από το μισάωρο. Τουλάχιστον κράτησε χαμηλά το σκορ.

Δεύτερη φετινή της ήττα, μετά και από εκείνη κόντρα στην Κρακοβία (2-1 εκτός), οπότε και είναι στους δέκα βαθμούς μέχρι τώρα. Εκτίει τιμωρία ο Μπαρτομιέι Κλούντκα, που αποβλήθηκε την περασμένη εβδομάδα.

Ζαγκλέμπιε Λούμπιν Στατιστικά

*2-3 Goals τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΠΟΓΚΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 από τη Σλασκ Βρότσλαβ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 21ο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στο 85′.

Από τρεις σερί ήττες προέρχεται στο πρωτάθλημα η Πογκόν. Μεσοβδόμαδα, η ομάδα του Γενς Γκούσταφσον υποδέχθηκε τη Σλασκ Βρότσλαβ, σε εξ αναβολής ματς, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-2. Αποτέλεσμα δίκαιο, καθώς είχε περισσότερο παθητικό ρόλο και δεν κατάφερε να σταθεί εμπόδιο στην ανωτερότητα της αντιπάλου της, δεχόμενη από ένα τέρμα στα μέσα του κάθε ημιχρόνου.

Είχαν προηγηθεί αυτές από Ραντόμιακ (0-2 εντός) και Λοντζ (1-0 εκτός), γεγονός που την αφήνει από νωρίς πίσω, με έξι βαθμούς, αναζητώντας άμεσα αντίδραση. Επέστρεψαν στις προπονήσεις οι Μπένεντικ Ζεχ και Φρέντρικ Ούλβεσταντ, ωστόσο η συμμετοχή τους είναι αμφίβολη.