*27η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Στίβενεϊτζ – Χάρογκεϊτ 1-0

*Η Χάρογκεϊτ δεν έχει κερδίσει ποτέ την Στίβενεϊτζ, αλλά έχει 2/2 «λευκές» ισοπαλίες εντός

ΧΑΡΟΓΚΕΪΤ

Προηγούμενο ματς: Η Χάρογκεϊτ έχασε 1-3 εντός έδρας από την Κόλτσεστερ, αν και το σκορ την αδικεί. Βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Ακίντε στο 12’, είχε δοκάρι στην προσπάθεια της να ισοφαρίσει, αλλά δέχθηκε και δεύτερο τέρμα από τον Τσίλβερς στο 17’, και τρίτο από τον Τσαμαντέου στο 54’, πριν μειώσει απλά στο τελικό σκορ με τον Αρμστρονγκ στο 77ο λεπτό.

Η Χάρογκεϊτ ηττήθηκε με 1-3 εντός έδρας από την Κόλτσεστερ, παρόλο που το τελικό σκορ την αδικεί λίγο, ούσα καλύτερη από την αντίπαλο της. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα της στους τρεις τελευταίους αγώνες που δεν κερδίζει, αν και ήταν η πρώτη της έπειτα από δύο συνεχόμενες νίκες στο γήπεδό της.

Είναι πάντα πολύ χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα, στην 19η θέση του, αλλά διατηρεί την ελάχιστη απόσταση ασφαλείας, ούσα στο +4 από την ζώνη του υποβιβασμού.

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών οι αμυντικοί Ρίτσαρντς, Σμιθ, Φέργκιουσον, οι μέσοι Ντέιλι, Ντούλεϊ και αμφίβολη είναι η συμμετοχή των Μάτοκ (ΑΜ), Κόλεϊ (ΜΕ) που έχουν επίσης κάποιες ενοχλήσεις.

Χάρογκεϊτ Στατιστικά

*Εχει 5/6 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 8/14 over 2,5 εντός έδρας

ΣΤΙΒΕΝΕΪΤΖ

Προηγούμενο ματς: Η Στίβενεϊτζ πέτυχε μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 1-2 επί της Αστον Βίλα, με ανατροπή μάλιστα, στα τελευταία λεπτά και ενώ είχε βρεθεί να χάνει με τέρμα του Σανσόν στο 33ο λεπτό. Αλλά στο 85’ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα και κέρδισε πέναλτι, το οποίο δόθηκε μετά από χρήση του VAR, αφού αρχικά καταλογίστηκε φάουλ. Το μετέτρεψε σε γκολ ο Ριντ, ισοφαρίζοντας στο 88’ και πήρε τη νίκη με τέρμα του Κάμπελ στο 90’.

Η Στίβενεϊτζ έκανε την μεγάλη έκπληξη, κερδίζοντας με 1-2 εκτός έδρας την Αστον Βίλα, ομάδα της Πρέμιερ Λιγκ, περνώντας στην επόμενη φάση του κυπέλλου Αγγλίας, επιβεβαιώνοντας την πολύ καλή της αγωνιστική κατάσταση τη φετινή σεζόν. Αυτή ήταν η τρίτη της σερί νίκη, τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι που δεν χάνει, ενώ ειδικά στο πρωτάθλημα είναι αήττητη εδώ και εννιά αγώνες, με πέντε νίκες. Αλλά μακριά από την έδρα της έχει τρεις σερί ισοπαλίες, τέσσερις στους έξι πιο πρόσφατους, για τον θεσμό που αγωνίζεται σήμερα!

Διατηρείται στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο -5 από την κορυφή και την πρωτοπόρο Λέιτον Οριεντ, έχοντας όμως πλέον αγώνα λιγότερο. Ταυτόχρονα είναι στο +12 από την τέταρτη θέση που δεν εξασφαλίζει απευθείας άνοδο και στο +13 από την όγδοη που δεν οδηγεί καν στα πλέι οφς.

Ο μέσος Λιστ είναι ακόμη εκτός αγωνιστικής δράσης.