*Επαναληπτικά παιχνίδια για τον πρώτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση επανάληψης του σκορ, ακολουθεί παράταση και εάν χρειαστεί πέναλτι.

*Όποια ομάδα προκριθεί στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει την Χάποελ Χάιφα.

*Στο πρώτο παιχνίδι: Λάχτι – Χαφναρφιόρντουρ 0-3

ΧΑΦΝΑΡΦΙΟΡΝΤΟΥΡ (Ισλανδία, 187)

Σαφές προβάδισμα πρόκρισης έχει αποκτήσει η Χαφναρφιόρντουρ, μετά και την επιβλητική νίκη στο πρώτο παιχνίδι με την Λάχτι. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Όλαφουρ Χέλγκι Κρίστιανσον μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει από νωρίς σαφές προβάδισμα, χάρη στα τέρματα των Μπγιόρνσον (5′) και Λένον (19′), με τον Κρόουφορντ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Απολύτως δικαιολογημένη νίκη, καθώς ήταν πιο εύστοχη από την αντίπαλο της και πλέον είναι με το ενάμισι πόδι στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Επικράτησε στα τέσσερα από τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια στο επίπεδο της διοργάνωσης, ωστόσο ηττήθηκε στα δυο πιο πρόσφατα. Έχει την τύχη να είναι σε πλήρη αγωνιστική δράση, καθώς είναι σε εξέλιξη το φετινό πρωτάθλημα της χώρας. Το περασμένο Σαββατοκύριακο όμως, δεν είχε κάποια εγχώρια υποχρέωση.

Σταθερή είναι τα τελευταία χρόνια η παρουσία της Χαφναρφιόρντουρ στα παιχνίδια της Ευρώπης, η οποία δίνει κανονικά το παρών από το 2004 και έπειτα. Ποτέ όμως δεν κατάφερε να κάνει το βήμα παραπάνω και να φτάσει στους ομίλους. Καλύτερη πορεία της, η περσινή, όπου και έφτασε μέχρι τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ, για να μείνει εκτός από την πορτογαλική Μπράγκα, γνωρίζοντας δυο ήττες, με 1-2 εντός και 3-2 εκτός.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-3 επί της Λάχτι για τα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. (δες το στην Betshop)

Το Χαφναρφιόρντουρ – Λάχτι παίζει στην Betshop

ΛΑΧΤΙ (Φινλανδία, 373)

Ουσιαστικά εκτός συνέχειας έχει τεθεί η Λάχτι, μετά την εντός ήττα με 0-3 από την Χαφναρφιόρντουρ. Η ομάδα του Τόνι Κορκεακούνας “πλήρωσε” με λίγα λόγια την επιθετική της αστοχία, αλλά και την αμυντική αδράνεια της. Ούσα πίσω στο σκορ από πολύ νωρίς, δεν κατάφερε να βρει κάποιο τέρμα και να μπει ξανά στο παιχνίδι, για να διεκδικήσει κάτι.

Σήμερα, θα αγωνιστεί χωρίς άγχος, καθώς πολύ δύσκολα θα ανατρέψει αυτό το εις βάρος της σκορ για να προκριθεί. Παράλληλα, και στα τέσσερα παιχνίδια που έχει δώσει εκτός έδρας σε ευρωπαϊκό επίπεδο, υπέστη ισάριθμες ήττες. Και αυτή είναι σε πλήρη αγωνιστική δράση, ωστόσο το Σαββατοκύριακο δεν είχε κάποια εγχώρια υποχρέωση. Στο αγωνιστικό κομμάτι, εκτός μάχης είναι οι τραυματίες Χασάν Σέσαϊ (ΑΜ 23/1) και Στένιο (ΕΠ 12/3), με τον τελευταίο να γίνεται αναγκαστική αλλαγή στο πρώτο ματς. Με την εθνική ομάδα Κ19 της Φινλανδίας, είναι ο Τέεμου Γιάντι (ΜΕ 15/2).

Μόλις την τρίτη της συμμετοχή στην Ευρώπη πραγματοποιεί φέτος η Λάχτι, η οποία έχει αγωνιστεί μόνο σε προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ. Έκανε το ντεμπούτο της τη σεζόν 2009-2010, φτάνοντας μέχρι τον τρίτο προκριματικό, έχοντας αποκλείσει κατά σειρά της Ντιναμό Τίρανα (νίκη 4-1 εντός, ήττα 2-0 εκτός) και Γκόριτσα (νίκη 2-0 εντός, ήττα 1-0 εκτός), πριν αποκλειστεί από την Κλαμπ Μπριζ με συνολικό σκορ 4-3. η τελευταία της παρουσία ήταν τη σεζόν 2015-2016, μένοντας εκτός από τον πρώτο προκριματικό, καθώς δεν τα κατάφερε κόντρα στην Έλφσμποργκ (2-2 εντός, 5-0 εκτός).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-3 από την Χαφναρφιόρντουρ για τα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: Over 2.5 τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.