*Νοκ-άουτ αναμέτρηση για τον τρίτο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΤΣΕΛΣΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Επανήλθε στις καλές εμφανίσεις την Τετάρτη, κέρδισε καθαρά και δίκαια την Τότεναμ εντός έδρας για τον πρώτο ημιτελικό του Λιγκ Καπ, το τελικό 2-0 δεν ανταποκρίνεται στην εικόνα του αγώνα. Κυριαρχική η Τσέλσι στο πρώτο ημίχρονο, έβγαλε αρκετές ευκαιρίες, σκόραρε δύο φορές, θα μπορούσε περισσότερες, δεν απειλήθηκε ούτε στο ελάχιστο. Στο δεύτερο μέρος η Τότεναμ έγινε πιο διεκδικητική, ωστόσο οι μεγάλες φάσεις ήταν πάλι για την Τσέλσι, που δεν πήρε αυτό που άξιζε με βάση την εικόνα της, θα μπορούσε να έχει εξασφαλίσει την πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ.

Χρειαζόταν μια σπουδαία εμφάνιση μετά τις ισοπαλίες με Μπράιτον (1-1 εντός) και Λίβερπουλ (2-2 εντός), η ομάδα του Τούχελ έχει τέσσερις ισοπαλίες στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές (1-4-0)! Με 43 πόντους είναι δεύτερη στη βαθμολογία, στο +1 απ’ τη Λίβερπουλ, που έχει ματς λιγότερο και στο -10 απ’ την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι! Αγωνίστηκε κόντρα στην Τότεναμ ο Λουκάκου, που πλέον υπολογίζεται κανονικά. Διαθέσιμος ο στόπερ Κρίστενσεν, δεν έχουν κάτι ανησυχητικό οι Αθπιλικουέτα και Χάβερτς, παραμένουν σε καραντίνα οι Καντέ και Τιάγκο Σίλβα, στο Κόπα Άφρικα ο γκολκίπερ Μεντί. Είναι ξεκάθαρο ότι σήμερα ο Τούχελ θα κάνει αλλαγές, του δίνει αυτή τη δυνατότητα το χαμηλό επίπεδο του αντιπάλου.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-0 επί της Τότεναμ για το Λιγκ Καπ. Ο Χάβερτς το 1-0 στο 5’, το 2-0 ήρθε στο 34’ με αυτογκόλ του Ντέιβις. Κυριαρχική η Τσέλσι στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο μέρος απείλησε λιγάκι και η Τότεναμ, όμως δεν άξιζε κάτι.

ΤΣΕΛΣΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Δέχτηκε γκολ στα 9/12 τελευταία παιχνίδια της σ’ όλες τις διοργανώσεις (δες το στη βετσηοπ).

*Σκόραρε τουλάχιστον μία φορά στο πρώτο ημίχρονο στα 11/15 τελευταία παιχνίδια της σ’ όλες τις διοργανώσεις.

*Έρχεται από 5/7 Under 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΤΣΕΤΣΕΡΦΙΛΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Το πιο σπουδαίο παιχνίδι των τελευταίων πολλών δίνει σήμερα η Τσέστερφιλντ, μια ομάδα που συμμετέχει στο πρωτάθλημα της National League, της πρώην Κόνφερενς. Πρόκειται για την πέμπτη κατηγορία στην «πυραμίδα» του αγγλικού ποδοσφαίρου, εκεί τα πηγαίνει αρκετά καλά, καθώς έπειτα από 20 αγώνες είναι στην κορυφή της βαθμολογίας με ρεκόρ 12-7-1, βρίσκεται στο +2 απ’ τη δεύτερη Χάλιφαξ. Πορεύεται αήττητη στα τελευταία 11 ματς πρωταθλήματος, έχασε τελευταία φορά τον Σεπτέμβριο.

Σε ό,τι αφορά το Κύπελλο, πήρε τρεις προκρίσεις με Κέρζον Άστον (0-4), Σάουθεντ Γιουνάιτεντ (3-1) και Σάλφορντ Σίτι (0-2), σήμερα ξέρει ότι ο πραγματικός στόχος της είναι να μη διασυρθεί, όσο πιο χαμηλά μείνει το σκορ, τόσο πιο επιτυχημένη θα θεωρηθεί η προσπάθεια της. Θα έχει 6.000 φίλους της στο πλευρό της, καθώς πρόκειται για παιχνίδι που ίσως βλέπει κάποιος μόλις μια φορά στη ζωή του!

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 1-0 επί της Κινγκ’ς Λιν Τάουν. Το γκολ ο Μάντενβιλ στο 51’.