* Under 2.5 τα 7/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

* Ντέρμπι της Μαύρης Θάλασσας.

Δείτε τα Προγνωστικά Τουρκίας

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (4-1) από την Καραγκιουμρούκ. Ο Οζντόεφ έκανε το 1-0 στο 6ο λεπτό, ο Μπάρτρα ισοφάρισε για την Τραμπζονσπόρ στο 20’, αλλά ο Μπορόνι ανέκτησε το προβάδισμα για τους γηπεδούχους στο 34’. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου αποβλήθηκε ο Μπάρτρα, στο 56’ αποβλήθηκε ο Κόλεϊ της Καραγκιουμρούκ. Οι Ρίτσι (67’) και Κουασί (87’) σκόραραν για το τελικό σκορ.

Από τον θρίαμβο επί της μέχρι πρότινος πρωτοπόρου Φενέρ παραμονή Χριστουγέννων, στην ταπείνωση τέσσερις μέρες αργότερα η πρωταθλήτρια Τραμπζονσπόρ, που είδε τη διαφορά από την κορυφή να ανοίγει ξανά.

Βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ από την Καραγκιουμρούκ με σέντρα-σουτ, την οποία αντιμετώπισε λανθασμένα ο κίπερ Τσακίρ. Στην συνέχεια πίεσε, ισοφάρισε από στατική φάση, αλλά η άμυνά της δεν πατούσε καλά. Δεν πλήρωσε την αποβολή του σκόρερ της, σε δικό του μεγάλο λάθος. Συνεχίστηκαν τα προβλήματα στο αμυντικό transition, οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να έχουν γράψει ακόμα μεγαλύτερο σκορ βάσει ευκαιριών στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα.

Σα να μην έφτανε η ήττα έχασε ξανά τον επιδραστικό εξτρέμ Βίστσα, ο οποίος τραυματίστηκε σοβαρά στον ώμο και θα μείνει εκτός για ακόμη τρεις μήνες! Τιμωρημένος είναι σήμερα ο Μπάρτρα (στόπερ), παραμένουν εκτός οι Ντένσβιλ (στόπερ), Τοκόζ (χαφ), Ασάν (δεξί μπακ), νέο πρόβλημα ο τραυματισμός του Τουρκμέν με αποτέλεσμα να ξεμείνει από στόπερ ο κόουτς Αβτσί. Αναμένεται παίξει εκεί εκτάκτως ο αμυντικός χαφ Γκμπαμέν.

Μίλησε ατομικά με τους παίκτες ο Αβτσί στην προσπάθεια να τους ανεβάσει το ηθικό μετά την συντριβή, ενώ ανέβασει τις εντάσεις στις τελευταίες προπονήσεις.

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 3/5 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* No Goal τα 5/7 φετινά εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΓΚΙΡΕΣΟΥΝΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Γκαζιαντέπ. Ο Σερζίνιο άνοιξε το σκορ για την Γκιρεσούν στο 24ο λεπτό, ο Βέλιου ισοφάρισε για την Γκαζιαντέπ στο 51’ και ο Μπάγιτς στο 90+5’ έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Κομβική νίκη για την παραμονή στην κατηγορία πέτυχε την περασμένη Πέμπτη η Γκιρεσούνσπορ, βρήκε τη λύση στο φινάλε κι έφτασε τους 10 βαθμούς στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος!

Ισορροπημένο το ξεκίνημα του αγώνα, “χτύπησε” στο transition για το 1-0 η Γκιρεσούν, απείλησε στην συνέχεια η Γκαζιαντέπ, αλλά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για δεύτερο γκολ στην κόντρα. Επέστρεψε δυνατά από την ανάπαυλα η Γκαζιαντέπ και με κάθετο ποδόσφαιρο ισοφάρισε. Αλληλοεξουδετερώθηκαν στην συνέχεια οι δύο ομάδες, το παιχνίδι έμοιαζε να πηγαίνει “σβηστά” στην ισοπαλία, αλλά στις καθυστερήσεις η Γκιρεσούν βρήκε ξανά γρήγορη μετάβαση για το γκολ – “χρυσάφι”. MVP της νίκης ο εξτρέμ Σερζίνιο με γκολ και ασίστ.

“Στόχος μας φέτος είναι να τερματίσουμε στην πρώτη 10αδα, αλλά το πρωτάθλημα είναι μαραθώνιος. Έχουμε κάνει καλή πρόοδο στο παιχνίδι μας” σχολίασε ο κόουτς Κελές.

Συμπλήρωσε κάρτες ο Σάινθ (εξτρέμ), εκτός πλάνων ο Πιτσινκιόλ (στόπερ). Εξέτισε τιμωρία κι επιστρέφει ο Καμπουσάνο (χαφ).