* Αγώνας ρεβάνς για τη φάση των “16” του Τσάμπιονς Λιγκ, δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

* Στο 1ο παιχνίδι (14/02): Μίλαν – Τότεναμ 1-0

* No Goal & Under 2.5 τα 4 μεταξύ τους παιχνίδια στο πλαίσιο του Champions League.

* Πριν το παιχνίδι προ τριών εβδομάδων στο Σαν Σίρο, η Μίλαν δεν είχε σκοράρει σε τέσσερις αναμετρήσεις απέναντι στην Τότεναμ.

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΤΟΤΕΝΑΜ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από τη Γουλβς. Ο Τραορέ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 82ο λεπτό.

Συνεχίζει την ιδιαιτέρως ασταθή της πορεία η Τότεναμ, το Σάββατο έκανε νέα αναιμική εκτός έδρας εμφάνιση, απέτυχε να σκοράρει σε τρίτο σερί παιχνίδι εκτός Λονδίνου.

Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο του “Μολινο”, δεν επέτρεψε ούτε μία τελική ως την ανάπαυλα. Επιθετικά ωστόσο δεν ήταν ιδιαιτέρως δημιουργική, καλύτερη στιγμή της ένα φάουλ του Πόρο στο δοκάρι. Με νέο δοκάρι του Σον στο transition ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, αλλά όσο περνούσαν τα λεπτά η Γουλβς ανέβαινε στο γήπεδο, άρχισε να προειδοποιεί και βρήκε το καθοριστικό γκολ σε σεταρισμένη επίθεση, με “ριμπάουντ” στην αρχική απόκρουση του Φόρστερ. Δεν είχε αντίδραση στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Κόντε.

Απόψε ψάχνει την 3η της πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League, τα κατάφερε σε ανάλογη περίσταση το 2011 ξανά απέναντι στη Μίλαν, όπως και το 2019 με την Ντόρτμουντ, στο δρόμο για τον τελικό της Μαδρίτης.

Προ τριών εβδομάδων στο Σαν Σίρο πραγματοποίησε μία από τις συνήθεις προβληματικές εκτός έδρας εμφανίσεις της και θα πρέπει να νιώθει τυχερή που γλίτωσε με ήττα ενός γκολ διαφορά. Η Μίλαν ήταν καλύτερη, είχε δυνατές ευκαιρίες για δεύτερο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Ακίνδυνοι οι Λονδρέζοι μέσα στην περιοχή των “ροσσονέρι”, δεν είχαν λύσεις απέναντι σε σεταρισμένη άμυνα.

“Η πίεση είναι κομμάτι σε αυτού του είδους αγώνες. Ζούμε με αυτήν σε τέτοιες στιγμές, όταν η πίεση αυξάνεται σημαίνει ότι το επίπεδο της ομάδας μεγαλώνει. Κερδίσαμε τον όμιλό μας και έχουμε την ευκαιρία να κερδίσουμε τη Μίλαν και να βρεθούμε στα προημιτελικά. Είναι στόχος η κατάκτηση του Champions League, αλλά πρέπει να δούμε την κατάσταση ρεαλιστικά, παιχνίδι με παιχνίδι” δήλωσε ο κόουτς Κόντε, o οποίος επιστρέφει απόψε στον πάγκο της ομάδας μετά τα προβλήματα υγείας που τον κράτησαν εκτός αγωνιστικών χώρων για ένα τρεις εβδομάδες.

Τιμωρημένος για την σημερινή ρεβάνς ο Ντάιερ, εξέτισε στο Σαν Σίρο κι επιστρέφει στο Champions League ο Χόιμπιεργκ. Μακροχρόνιες πλέον οι απουσίες των τραυματιών Γιορίς (κίπερ), Σεσενιόν (αρ. μπακ), Μπετανκούρ (χαφ) και Μπισούμα (χαφ). Σε σχέση με τον σαββατιάτικο αγώνα στο Μολινό, ο Έμερσον αναμένεται να επιστρέψει στο δεξί άκρο, ενώ ανοιχτές είναι οι θέσεις πίσω από τον Κέιν.

ΤΟΤΕΝΑΜ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 11/14 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Under 2.5 τα 6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

* Δέχθηκε γκολ στα 7/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το Champions League

ΜΙΛΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Φιορεντίνα. Με πέναλτι του Γκονσάλες στο 49ο λεπτό προηγήθηκε η Φιορεντίνα, ο Γιόβιτς έκανε το 2-0 στο 87’ και στις καθυστερήσεις μείωσε για τη Μίλαν ο Ερναντές.

Το νικηφόρο σερί τεσσάρων αγώνων με μηδέν παθητικό που είχε χτίσει η Μίλαν σταμάτησε το Σάββατο στη Φλωρεντία, με αποτέλεσμα να βρεθεί εκτός 4αδας στην Serie A.

Της έλειψαν η ένταση και οι επιθετικές ιδέες, δίχως Λεάο, απέναντι στη Φιορεντίνα, η οποία μπήκε δυνατά στο ματς και απείλησε. Το λάθος μαρκάρισμα του Τομόρι οδήγησε στο πέναλτι προβαδίσματος για τους “βιόλα”, το οποίο έφερε αντίδραση από τους “ροσσονέρι”. Ζιρού και Ερναντές νικήθηκαν από το γηπεδούχο κίπερ και στο transition η Φιορεντίνα “καθάρισε” τη νίκη.

Με την τωρινή δομή του Champions League, η Μίλαν ψάχνει την 7η παρουσία της στα προημιτελικά και πρώτη μετά το 2012. Απέτυχε στις 4/5 τελευταίες παρουσίες της στη φάση των “16” την προηγούμενη δεκαετία απέναντι σε Μαν. Γιουνάιτεντ, Τότεναμ, Μπαρσελόνα και Ατλέτικο Μαδρίτης, τα κατάφερε απέναντι στην Άρσεναλ.

“Δεν έχω την παραμικρή αμφιβολία για το γεγονός ότι η ομάδα θα έχει κίνητρο, προσοχή και συγκέντρωση. Είναι ξεκάθαρο ότι έχουμε προετοιμαστεί καταλλήλως για τον αγώνα. Παίξαμε εναντίον τους πριν από τρεις εβδομάδες, γνωρίζουμε τους αντιπάλους μας. Από πλευρά τακτικής κάναμε τις δοκιμές μας, έχουμε αναλύσει πολύ καλά τα εντός έδρας παιχνίδια τους, μπορεί να είναι πιο επιθετικοί από ό,τι ήταν στο Μιλάνο, πιο έντονοι, πιο ενεργητικοί. Δεν θα μπορέσουν να μας εκπλήξουν όμως γιατί τους γνωρίζουμε” δήλωσε ο κόουτς Πιόλι.

Επιστρέφουν στη διάθεσή του ο MVP της ομάδας Λέαο και ο μέσος Κρούνιτς που ήταν τιμωρημένοι το Σάββατο, αμφότεροι αναμένεται να ξεκινήσουμε σήμερα, όπως και ο Μπενασέρ (χαφ) που επέστρεψε από τραυματισμό και ξεκίνησε στη Φλωρεντία. Σε σχέση με το πρωτο παιχνίδι απέναντι στην Τότεναμ επιστρέφει ο βασικός κίπερ Μενιάν, αντ’ αυτού έμεινε εκτός ευρωπαϊκής λίστας ο Ταταρουσάνου. Εκτός αυτής και οι Ιμπραΐμοβιτς (φορ), Μπακαγιόκο (χαφ), Αντλί (μέσος), Ντεστ (μπακ). Αμφίβολη κρίνεται η συμμετοχή του Ντίαθ (μέσος).