*23η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Οπάβα – Τέπλιτσε 2-0

ΤΕΠΛΙΤΣΕ

Μόνο απ’ το αποτέλεσμα μπορεί να αισθάνεται ικανοποιημένη η Τέπλιτσε μετά το 1-1 της περασμένης εβδομάδας κόντρα στην Κάρβινα. Επέτρεψε στον αντίπαλο να κάνει καλό πρώτο ημίχρονο, είχε ευκαιρίες, τελικά προηγήθηκε λίγο πριν την ανάπαυλα με τον Βάγκνερ. Η Τέπλιτσε ανέβασε στροφές στο δεύτερο μέρος, απείλησε σημαντικά, όμως η Κάρβινα είχε φάσεις για να τελειώσει το ματς. Τελικά, στο 72’ ήρθε το 1-1 για την Τέπλιτσε με το πέναλτι του Χόρα. Είχε προηγηθεί η ήττα στην πρεμιέρα του 2019 με 2-0 εκτός έδρας κόντρα στη Σπάρτα Πράγας και το 0-2 εντός έδρας κόντρα στη Μλάντα Μπόλεσλαβ. Ανάμεικτα να συναισθήματα που έχει η Τέπλιτσε από την παρουσία της στο μέχρι τώρα πρωτάθλημα. Ξεκίνησε αρκετά καλά, έκανε μια “κοιλιά”, άλλαξε προπονητή στα τέλη Σεπτέμβρη και σιγά σιγά έδειξε βελτίωση. Μετράει 25 βαθμούς και είναι στην 11η θέση, στο -7 απ’ την εξάδα και τα πλέι οφ, με το πρωταρχικό στόχο να είναι η παραμονή στην κατηγορία και αν είναι εφικτό να πάρει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 κόντρα στην Κάρβινα.

Στατιστικό: Έρχεται από 6/8 ΝG (δες το στην Betshop).

Το Τέπλιτσε – Οπάβα παίζει στην Betshop

ΟΠΑΒΑ

Το πάλεψε τίμια η Οπάβα κόντρα στη Βικτόρια Πλζεν την περασμένη Δευτέρα, ήξερε ότι το έργο της ήταν εξαιρετικά δύσκολο. Η Πλζεν είχε θέματα ενέργειας μετά την προσπάθεια που έκανε στο Γιουρόπα Λιγκ, ωστόσο προηγήθηκε στο 24’ με πέναλτι, διαχειρίστηκε καλά την κατάσταση και «κλείδωσε» το ματς με το 0-2 στο 79’. Μείωσε στις καθυστερήσεις η Οπάβα, η οποία έδειξε πάντως ότι μπορεί να γίνει ανταγωνιστική. Επιστροφή στις ήττες για τους φιλοξενούμενους, για τους οποίους είχε προηγηθεί αήττητο σερί τεσσάρων αγωνιστικών (2-2-0) με σκοράρισμα 7 τερμάτων. Έμειναν στους 25 βαθμούς και είναι στην 13η θέση της βαθμολογίας, απέχουν τρεις από τη ζώνη των πλέι άουτ και οκτώ από την εξάδα και τα πλέι οφ. Ανταποκρίνεται εκτός έδρας η Οπάβα, η οποία έχασε μόλις μια φορά στις τελευταίες πέντε εξόδους της (1-3-1), σκόραρε στις τέσσερις. Επιστρέφει ο Γιανέτσκι (Αμυντικός, 19,2).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 κόντρα στη Βικτόρια Πλζεν.

Στατιστικό: Έρχεται από έξι σερί G/G στο πρωτάθλημα.