*Προκριματική φάση του Μουντιάλ 2022. Ο 1ος από κάθε όμιλο προκρίνεται στα τελικά της διοργάνωσης, ενώ ο 2ος παίζει μπαράζ.

*Μετρούν 2/3 αναμετρήσεις με over 3.5 γκολ μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Οι δύο ομάδες είναι βαθμολογικά αδιάφορες.

*Α’ Γύρος: Λετονία – Γιβραλτάρ 3-1

Δείτε τα Προγνωστικά Παγκοσμίου Κυπέλλου

ΓΙΒΡΑΛΤΑΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Το Γιβραλτάρ είναι από τις πλέον αδύναμες ομάδες των προκριματικών φάσεων και σπάνια καταφέρνει κάτι το αξιοσημείωτο. Συνήθως καταλήγει στον πάτο της βαθμολογίας του ομίλου. Έχασε τελευταία με βαρύ σκορ από την Τουρκία (6-0), σε ματς που έμεινε με δέκα παίκτες πριν το μισάωρο. Παραμένει χωρίς νίκη σε 14 αναμετρήσεις, θα πρέπει να γυρίσουμε στις 10 Οκτωβρίου 2020 για να βρούμε την τελευταία επί του Λιχτενστάιν με σκορ 0-1 εκτός έδρας. Δεν έχει καταφέρει να ανοίξει λογαριασμό στον 7ο όμιλο, γεγονός που το έχει θέσει νοκ άουτ εδώ και καιρό από τη διεκδίκηση της πρόκρισης. Διατηρεί τη χειρότερη επίθεση με μόλις τρια γκολ και ταυτόχρονα τη χειρότερη άμυνα με παθητικό 40 τέρματα. Τιμωρημένοι οι Μασκαρένιας-Ολιβέρο και Τζόζεφ Σιπολίνα.

Εθνική Γιβραλτάρ ρόστερ

Τερματοφύλακες: Γκόλντγουιν (Λίνκολν), Ρόμπα (Σεντ Τζόζεφς), Μπάντα (Γιουρόπα), Κόλεϊνγκ (Λίνκολν) – Αμυντικοί: Ρ. Σιπολίνα (Λίνκολν), Τζ. Σιπολίνα (Λίνκολν), Ολιβέρο (Γιουρόπα), Γουάιζμαν (Λίνκολν), Σέρτζεντ (Λίνκολν), Μπάρνετ (Σεντ Τζόζεφς), Άνεσλεϊ (Μπλάκμπερν), Μουέλχι (Σεντ Τζόζεφς), Μπρίτο (Λίνκολν), Μπόσιο (Γιουρόπα), Σάντος (Μον Κάλπ), Τζόλεϊ (Γιουρόπα) – Μέσοι: Λίαμ Γουόκερ (Λίνκολν), Μπαντρ (Μον Καλπ), Τορίγια (Λίνκολν), Ρόναν (Λίνκολν), Βαλαρίνο (Σεντ Τζόζεφς), Βίνετ (Γιουρόπα) – Επιθετικοί: Κασκιάρο (Λίνκολν), Κουμπς (Μπρούνος Μάγκπις), Στιτς (Στόουρμπριτζ Τάουν), Μόργκαν (Σεντ Τζόζεφς), Ντε Μπαρ (Γουίκομ).

Προηγούμενο παιχνίδι: Ηττήθηκε με σκορ 6-0 από την Τουρκία εκτός έδρας, για τα προκριματικά παγκοσμίου κυπέλλου. Στο 11’ ο Ακτιούρκογλου έκανε το 1-0, στο 22’ αποβλήθηκε ο Μασκαρένιας-Ολιβέρο για το Γιβραλτάρ. Στο 38’ και στο 41’ ο Ντερβίσογλου έκανε το 3-0 του ημιχρόνου. Στο 65’ ο Ντεμιράλ, στο 81’ ο Ντουρσούν και στο 84’ ο Μιουλντούρ διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Γιβραλτάρ Στατιστικά

*4/5 ματς με N/G (δες το στη bet365)

*4/6 αναμετρήσεις είχαν over 3.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 9/10 ως γηπεδούχος

Παίξε Νόμιμα στην Bet365 (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

+21. Υπάρχει κίνδυνος εθισμού και απώλειας περιουσίας, παρακαλούμε παίξτε υπεύθυνα. Γραμμή βοήθειας: 210 9237777

ΛΕΤΟΝΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Λετονία δεν έχει παρουσιάσει κάτι αξιοσημείωτο στην πορεία της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, γενικά πρόκειται για μία από τις αδύναμες ομάδες η οποία παλεύει να μην τερματίσει στην τελευταία θέση του εκάστοτε ομίλου. Κατάφερε ωστόσο, να κόψει βαθμούς από τη Νορβηγία (0-0) εκτός έδρας και να βάλει… “φωτιά” στον όμιλο αναφορικά με τα εισιτήρια για τα τελικά του Μουντιάλ. Ήταν ανταγωνιστική και στην πιο πρόσφατη αναμέτρηση της τον Οκτώβριο, έχασε στις λεπτομέρειες από την Τουρκία (1-2), χάρη σε πέναλτι στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων. Αυτή ήταν η πέμπτη ήττα σε διάστημα οκτώ αγωνιστικών στον όμιλο, μετρά μόλις μία νίκη και τρεις ισοπαλίες επίσης. Όσον αφορά την αποστολή, δεν κλήθηκαν οι Στέινμπορς, Σόλοβιοβς, Γιάνις Ικάουνιεκς, Ρούγκις και Ντάβις Ικάουνιεκς. Τιμωρημένος ο Έντουαρντς Έμσις.

Εθνική Λετονίας ρόστερ

Τερματοφύλακες: Όζολς (Ρίγα), Ματρέβικς (Βαλμιέρα), Ζβιέντρις (Λιεπάγια) – Αμυντικοί: Ντούμπρα (Ολεξάντρια), Ταράσοβς (Εθνικός Άχνας), Σαβάλνιεκς (Ρίγας), Ος (Λωζάνη), Γιουρκόφσκις (Ντάνταλκ), Τσερνομόρντις (Ρίγα), Κάρκλινς (Λιεπάγια), Στούγκλις (Ρίγας), Σορόκινς (Ρίγας) – Μέσοι: Ζιούζινς (Ρίγας), Κάμες (Ρίγα), Τσιγκάνικς (Ντουνάισκα), Φιοντόροφς (Ρίγα), Γιάουνζεμς (Βαλμιέρα), Έμσις (Νόα), Κίγκουρς (Λιεπάγια), Σάβελιερς (Ρίγα), Βαρσλαβάνς (Ρίγας) – Επιθετικοί: Γκουτκόβσκις (Ράκοβ), Ουλντρίκις (Καμπούρ), Κρόλις (Βαλμιέρα).

Προηγούμενο παιχνίδι: Αναδείχτηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα με αντίπαλο τη Νορβηγία, εκτός έδρας, στο πλαίσιο των προκριματικών του παγκοσμίου κυπέλλου. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο. Η Νορβηγία πίεσε όσο μπορούσε για το γκολ της νίκης, πέτυχε ένα, αλλά ακυρώθηκε ως όφσαϊντ.