*Νοκ-άουτ αναμέτρηση για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ισπανίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθούν παράταση κι εφόσον χρειαστεί πέναλτι.

*Οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί οκτώ φορές στο παρελθόν στην έδρα της Τενερίφης και η προϊστορία είναι ισορροπημένη (4-1-3).

Τενερίφη – Αθλέτικ Μπιλμπάο στην Goalbet
goalbet-logo

ΤΕΝΕΡΙΦΗ ΑΝΑΛΥΣΗ (Β’)

Σε άνοδο βρίσκεται το τελευταίο διάστημα η Τενερίφη, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα στο ντέρμπι των Καναρίων Νήσων με τη Λας Πάλμας. Μένει ευχαριστημένη με το βαθμό, αναγκάστηκε να παίξει για περίπου 70 λεπτά με παίκτη λιγότερο, ήταν περισσότερο σε θέση άμυνας στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, κινδυνεύοντας σε πολλές περιπτώσεις με το γκολ της ήττας.

Δεύτερο σερί θετικό αποτέλεσμα για την Τενερίφη μετά τη νίκη κόντρα στη Χιρόνα (1-0), παρέμεινε οριακά εκτός επικίνδυνης ζώνης με 26 πόντους, στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη και συνεχίζει να δίνει τον δικό της αγώνα για την αποφυγή του υποβιβασμού. Στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου έκανε την έκπληξη και πέταξε εκτός τη Βαγιαδολίδ (2-1). Νωρίτερα, είχε ξεπεράσει τα εμπόδια των Μενσαχέρο (0-3) και Ράγιο Μαχαδαόντα (1-1 κ.δ και παράταση, 4-2 στα πέναλτι). Παραμένουν τραυματίες οι Μιέρες (Επιθετικός, 12, 1), Μπόρχα Λάσο (Μέσος, 19, 4), Μπερμέχο (Μέσος, 14, 4) και Μαζάν (Αμυντικός, 11, 1).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Λας Πάλμας. Είχε παθητικό ρόλο στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, αναγκάστηκε μάλιστα να αγωνιστεί με παίκτη λιγότερο από το 21’ (απευθείας κόκκινη) και η εστία της πέρασε δύσκολες στιγμές μέχρι το φινάλε.

Τενερίφη Στατιστικά

*Over 2.5 τα 5/8 πρόσφατα παιχνίδια (δες το στην Goalbet).

*G/G τα 5/7 πρόσφατα παιχνίδια.

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ ΑΝΑΛΥΣΗ (Α’)

Έχει έφεση στις ισοπαλίες από τα μέσα του Δεκέμβρη η Αθλέτικ Μπιλμπάο, η οποία πρόσθεσε ακόμη μία στη συλλογή της, παραχωρώντας 1-1 με την Εσπανιόλ εκτός έδρας. Μοιρασμένο παιχνίδι σ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, ευτύχησε να προηγηθεί και να πάει με το προβάδισμα στ’ αποδυτήρια, δέχθηκε την ισοφάριση στο δεύτερο 45λεπτο. Δίκαιο σε γενικές γραμμές το «Χ».

Πέμπτη διαδοχική ισοπαλία για τους Βάσκους μετά απ’ αυτές που προηγήθηκαν κόντρα στις Έιμπαρ (0-0 εντός), Ρεάλ Μαδρίτης (0-0 εκτός), Σεβίλλη (1-1 εκτός) και Θέλτα (1-1 εντός), μετράει μία ήττα σε 11 αγωνιστικές και με ρεκόρ 7-10-4 βρίσκεται στην 9η θέση με 31 πόντους, στο -5 από την τετράδα και στο -3 από την εξάδα.

Στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου απέκλεισε στα πέναλτι την Έλτσε (1-1 κ.δ και παράταση, 4-5 στα πέναλτι). Κοιτάζει σοβαρά την διοργάνωση, θέλει να φθάσει ψηλά και έτσι δεν δίνεται η δυνατότητα στον Γκαριτάνο να κάνει αλλαγές (αναμένεται να παίξει με βασική ενδεκάδα). Επιστρέφει ο Ουνάι Λόπεθ (Μέσος, 15, 0), συνεχίζουν τραυματίες οι Ουνάι Σιμόν (Τερματοφύλακας, 18), Ντε Μάρκος (Αμυντικός, 4, 0) και Αντούριθ (Επιθετικός, 10, 1).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Εσπανιόλ. Προηγήθηκε με τον Ασιέρ Βιγιαλίμπρε στο 12’ (0-1), δέχθηκε την ισοφάριση στο 63’ (1-1).