*22η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Στέρλινγκ Αλμπιον – Στρανράερ 4-1, Στρανράερ – Στέρλινγκ Αλμπιον 3-1

ΣΤΕΡΛΙΝΓΚ ΑΛΜΠΙΟΝ

Προηγούμενο ματς: Η Στέρλινγκ Αλμπιον κέρδισε 3-1 εντός έδρας την Στενχάουσμιρ, ανοίγοντας το σκορ με τον Ντέιβιντσον στο 12’ και παρόλο που ισοφαρίστηκε από τον Σιούελ στο 19’, προηγήθηκε εκ νέου με τον Τόμπσον στο 25ο λεπτό, ενώ ο Κάρικ στο 65’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Στέρλινγκ Αλμπιον εξακολουθεί να μην έχει αγωνιστεί ακόμη το 2023! Στον τελευταίο της αγώνα, στις 31 Δεκεμβρίου, κέρδισε με 3-1 εντός έδρας την Στενχάουσμιρ, όσο εύκολα δείχνει το τελικό σκορ, πετυχαίνοντας δεύτερη συνεχόμενη νίκη. Και στο γήπεδό της έχει δύο σερί νίκες στα τελευταία παιχνίδια, εφτά στα 10 πιο πρόσφατα, όπου έχει ηττηθεί μόνο από την Αννάν.

Συνεχίζει να είναι στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ακόμη στο -4 από την πρωτοπόρο Νταμπάρτον που κατέχει την μοναδική θέση απευθείας ανόδου, έχοντας πάντα την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας και έναν αγώνα λιγότερο από αυτήν! Και βρίσκεται πλέον στο +11 η απόσταση της από την 5η θέση που δεν οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο, εκεί που είναι η σημερινή της αντίπαλος.

Δεν έχει κάποιο πρόβλημα απουσιών.

Στέρλινγκ Αλμπιον Στατιστικά

*Εχει πέντε σερί over 2,5

*Εχει 15/18 G/G στα τελευταία παιχνίδια της, πέντε σερί στα πιο πρόσφατα

*Εχει 9/11 over 2,5 εντός έδρας

ΣΤΡΑΝΡΑΕΡ

Προηγούμενο ματς: Η Στρανράερ κέρδισε 1-3 εκτός έδρας την Ιστ Φάιφ, ανοίγοντας το σκορ με πέναλτι του Γουόκερ στο 14ο λεπτό, ενώ πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Χίλτον στο 41’ και παρόλο που δέχθηκε ένα τέρμα από τον Μέρσερ στο 64’, «καθάρισε» το παιχνίδι με τρίτο τέρμα του Μπράουν στο 66ο λεπτό.

H Στρανράερ επέστρεψε στις νίκες, κερδίζοντας με 1-3 εκτός έδρας την Ιστ Φάιφ, έπειτα από τρεις συνεχόμενες ήττες στις προηγούμενες αναμετρήσεις της. Αλλά ήταν και η πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη της στη σεζόν, μετά από 13 αγώνες στους οποίους είχε γνωρίσει 11 ήττες!

Αυτό το «τρίποντο» ήταν αρκετό να την ανεβάσει πάλι στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, πλησιάζοντας σε απόσταση βολής, στο -1 συγκεκριμένα, την πρώτη τετράδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο. Και έχει ξεφύγει πλέον αρκετά, στο +6 για την ακρίβεια, από την τελευταία θέση που οδηγεί σε πλέι οφς παραμονής!