*5η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

*Στον πρώτο γύρο: Ντόρτμουντ – Σπόρτινγκ 1-0

*Η Σπόρτινγκ γνώρισε την ήττα στις τρεις τελευταίες ευρωπαϊκές αναμετρήσεις με αντίπαλο την Ντόρτμουντ. Όλες ήρθαν στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ από τη σεζόν 2016/17 κι έπειτα, με ένα γκολ διαφορά.

*Η Ντόρτμουντ δεν έχει έρθει ποτέ ισόπαλη κόντρα σε πορτογαλικές ομάδες στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις (εννέα νίκες, τέσσερις ήττες). Γνώρισε και τις τέσσερις ήττες μακριά από την Γερμανία.

*Η Σπόρτινγκ γνώρισε περισσότερες ήττες (δέκα) και δέχτηκε περισσότερα γκολ (32) από γερμανικές ομάδες στο Τσάμπιονς Λιγκ. Πανηγύρισε μόλις μία νίκη στις 13 τελευταίες αναμετρήσεις με αυτές (δύο ισοπαλίες, δέκα ήττες) επί της Σάλκε (4-2) τον Νοέμβριο 2014.

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Ένα νικηφόρο σερί εννέα αναμετρήσεων σε όλες τις διοργανώσεις “τρέχει” η Σπόρτινγκ, διατηρώντας το μηδέν στις πέντε από αυτές. Την προηγούμενη βδομάδα δυσκολεύτηκε, αλλά κατάφερε να προσπεράσει το εμπόδιο της Βαρζίμ (ομάδα δεύτερη κατηγορίας), πανηγυρίζοντας την πρόκριση από τον 4ο γύρο του Κυπέλλου Πορτογαλίας. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τα “λιοντάρια”, που δεν είχαν αγωνιστική δράση το Σαββατοκύριακο αναδείχθηκε ο Πέδρο Γκονσάλβες σκοράροντας δύο φορές, φτάνοντας συνολικά τα εννέα γκολ σε συνολικά 13 συμμετοχές.

Συγκεντρώνοντας έξι βαθμούς μετά από τέσσερις αγωνιστικές στον 3ο όμιλο, η Σπόρτινγκ ισοβαθμεί με την αποψινή αντίπαλό της Ντόρτμουντ και πλέον καλείται να εκμεταλλευτεί την έδρα της με στόχο να κάνει βήμα πρόκριση στους 16. Θα τον πετύχει αν πανηγυρίσει τη νίκη με διαφορά δύο γκολ.

“Θα είμαι ειλικρινής: Σκέφτομαι μόνο τη νίκη για τους ποδοσφαιριστές, την ομάδα και την οικονομική κατάσταση αυτής. Αν προκριθούμε στην επόμενη φάση τα πράγματα θα είναι πιο εύκολα για εμάς εξωαγωνιστικά. Σκέφτομαι το μέλλον της Σπόρτινγκ και την χαρά των οπαδών”, είπε ο προπονητής Ρούμπεν Αμορίμ που εμπλέκεται σε διάφορα δημοσιεύματα ως πιθανός αντικαταστάτης του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ στον πάγκο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Την Κυριακή (28/11) τα “λιοντάρια” υποδέχονται την Τοντέλα.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (2-1) της Βαρζίμ. Ο Πέδρο Γκονσάλβες άνοιξε το σκορ στο 67′, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι με πέναλτι του Χελιάρδο (78′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε δέκα λεπτά αργότερα με τον ίδιο τρόπο ο Πέδρο Γκονσάλβες. Η Βαρζίμ έμεινε με δέκα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Κράτησε το μηδέν στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Stoiximan)

*Over 2,5 στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Στο δρόμο των επιτυχιών επέστρεψε η Ντόρτμουντ, καταφέρνοντας να κάμψει με μεγάλη δυσκολία την αντίσταση της Στουτγκάρδης στο “Signal Iduna Park” (2-1) το Σάββατο. Λίγα πράγματα στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, όλο το ζουμί βρισκόταν στο δεύτερο. Με το σκορ στο 1-1 οι “κιτρινόμαυροι” βγήκαν μαζικά στην επίθεση για να βρουν το γκολ – νίκης που ήρθε από τον αρχηγό Ρόις, πέντε λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′.

Πολλαπλά ήταν τα οφέλη για αυτούς, καθώς εκμεταλλεύτηκαν την γκέλα της Μπάγερν μειώνοντας τη διαφορά από την κορυφή της Μπουντεσλίγκα στο βαθμό. Πλέον, το συγκρότημα του Ρόζε στρέφει εξ ολοκλήρου το ενδιαφέρον στη μάχη για πρόκριση στους 16 του Τσάμπιονς Λιγκ, στόχο που θα πετύχει από απόψε με απλή νίκη επί της Σπόρτινγκ. Χωρίς τον τραυματία αρχισκόρερ Χόλαντ στη διάθεσή της, η Ντόρτμουντ πέτυχε μόλις πέντε γκολ σε τέσσερις αγωνιστικές στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Ευρώπης.

“Δεν αποτελεί επιλογή για εμάς να παίξουμε για την ισοπαλία, οπότε πάμε για τη νίκη, όπως πάντα”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής Ρόζε. Τιμωρημένος είναι ο Χούμελς, ετοιμοπόλεμος παρουσιάζεται ο Ζαγκάντου. Ανοιχτό το ενδεχόμενο να πάρει θέση βασικού ο Νταχούντ. Το Σάββατο (27/11) η Ντόρτμουντ ταξιδεύει στην έδρα της Βόλφσμπουργκ.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (2-1) της Στουτγκάρδης. Ο Μάλεν άνοιξε το σκορ στο 56′, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι με Μάσιμο (63′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ρόις στο 85′.