* 38η και τελευταία αγωνιστική

* Στον πρώτο γύρο: Μίλαν – Σπαλ 2-1

* Η Μίλαν θα εξασφαλίσει μία θέση στην πρώτη 4αδα του βαθμολογικού πίνακα, η οποία δίνει το εισιτήριο για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, αν φέρει καλύτερο αποτέλεσμα είτε από την Αταλάντα, είτε από την Ίντερ. Από την άλλη πλευρά, η Σπαλ παρουσιάζεται αδιάφορη βαθμολογικά.

* Η Μίλαν πανηγύρισε τη νίκη στα τρία τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Σπαλ σε όλες τις διοργανώσεις (over 2,5 σε όλα, NG στα δύο).

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

Δείτε τη Βαθμολογία Ιταλίας

ΣΠΑΛ

Από δύο σερί ήττες προέρχεται η Σπαλ, καθώς δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Νάπολι (2-1 εντός έδρας) και Ουντινέζε (3-2 εκτός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα με αντίπαλο την τελευταία οι γηπεδούχοι έδειξαν από νωρίς πως ήθελαν περισσότερο τη νίκη, προηγήθηκαν μόλις στο 5′ με τον Σαμίρ, ενώ μέσα σε τέσσερα λεπτά ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 3-0 χάρη στα γκολ του Οκάκα (31′, 35′). Στο δεύτερο ημίχρονο και το 53′ ο Πετάνια μείωσε για τους φιλοξενούμενους, προτού ο Βαλότι διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση έξι λεπτά αργότερα.

“Σίγουρα, πληρώσαμε την αδράνειά μας σε κάποιες στημένες μπάλες. Ήταν δικό μας λάθος που δεχτήκαμε τρία γκολ”, υπογράμμισε με δηλώσεις του ο προπονητής της Σπαλ, Λεονάρντο Σέμπλιτσι, ενώ συνέχισε λέγοντας: “Δεν πραγματοποιήσαμε μία κακή εμφάνιση, μπήκαμε στο δεύτερο ημίχρονο με διαφορετική αγωνιστική νοοτροπία. Θεωρώ πως δικαιούμασταν το βαθμό της ισοπαλίας”. Παράλληλα, ο 51χρονος Ιταλός αναφέρθηκε στο μέλλον του, λέγοντας:

“Έχω συμβόλαιο με το σύλλογο για άλλο ένα χρόνο. Φέτος πετύχαμε κάποια σπουδαία πράγματα όλοι μαζί, ανεβάσαμε τον πήχη ψηλότερα. Θα συναντηθώ με τους ιθύνοντες της διοίκησης και θα συζητήσουμε το ενδεχόμενο να συνεχίσουμε τη συνεργασία μας”. Στις πέντε τελευταίες εντός έδρας αγωνιστικές που έδωσε η Σπαλ σημείωσε τρεις νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα. Στις τέσσερις επιβεβαιώθηκε το αμφίσκορο, ενώ στις τρεις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ.

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 3-2 από την Ουντινέζε για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα 6/7 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στον Novibet)

Δείτε τα προγνωστικά Ιταλίας (Κλικ Εδώ)

ΜΙΛΑΝ

Τις τελευταίες ελπίδες της για είσοδο στην πρώτη 4αδα του βαθμολογικού πίνακα του πρωταθλήματος, που θα της επιτρέψει να αγωνιστεί στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ την επόμενη σεζόν, θα διεκδικήσει απόψε η Μίλαν. Το συγκρότημα του Γκατούζο προέρχεται από τρεις σερί νίκες κόντρα στις Μπολόνια (2-1 εντός έδρας), Φιορεντίνα (1-0 εκτός έδρας) και Φροζινόνε (2-0 εντός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα με αντίπαλο την τελευταία οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο και το 57′ με τον Πιότεκ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Μπορίνι. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε εννέα λεπτά αργότερα ο Σούσο. Αξίζει να σημειώσουμε πως οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, ωστόσο ο Τσιάνο αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο 50′.

“Για 45 λεπτά βρισκόμασταν στο Τσάμπιονς Λιγκ, η Φροζινόνε μας έβαλε δύσκολα στη μεταξύ μας αναμέτρηση. Θα πρέπει να ευχαριστήσουμε τον Ντοναρούμα για την σπουδαία εμφάνισή του”, υπογράμμισε με δηλώσεις του ο προπονητής των “ροσονέρι”, Τζενάρο Γκατούζο, ο οποίος δεν παρέλειψε να αναφερθεί (ξανά) στα δημοσιεύματα που τον θέλουν να αποχωρεί από τον πάγκο: “Από το περασμένο καλοκαίρι ακούω πως πρέπει να φύγω από τη Μίλαν. Αφήνω τη βαθμολογία να μιλήσει για εμένα, θα με κρίνει μόνο η ομάδα.

Δουλέψαμε πολύ σκληρά με τους ποδοσφαιριστές όλη τη σεζόν, φτάσαμε μέχρι τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας. Εγώ συνεχίζω τη δουλειά μου και εύχομαι να παραμείνω”. Σύμφωνα με δημοσίευμα της “Gazzetta dello Sport” η διοίκηση της Μίλαν σκέφτεται να λύσει τη συνεργασία της με τους Πάολο Μαλντίνι και Λεονάρντο, καθώς δεν έμεινε καθόλου ευχαριστημένη από τη δουλειά τους. Από εκεί και πέρα, η “Corriere dello Sport” αναφέρει πως ο προπονητής της Μονακό, Λεονάρντο Ζαρντίμ, φαντάζει ως ο επικρατέστερος για να αντικαταστήσει τον Τζενάρο Γκατούζο, αν και εφόσον οι “ροσονέρι” δεν κερδίσουν το εισιτήριο για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας με 2-0 της Φροζινόνε για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα 6/7 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.