*Φάση των “16” του FA Cup Κίνας. Μονές αναμετρήσεις. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.

*Στο πρωτάθλημα: Ζεζιάνγκ – Σανγκαή Σενχούα 0-1

*Under 2,5 στα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΣΑΝΓΚΑΗ ΣΕΝΧΟΥΑ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός) με τη Γιατάι. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 8′ με Τσενγκ Τσανγκτσένγκ. Απάντησε ο Τζιάνγκ Σενγκλόνγκ στο 53′.

Αν και παρουσιάστηκε πιο απειλητική στο πρώτο ημίχρονο, αναγκάζοντας σε τέσσερις αποκρούσεις τον αντίπαλο τερματοφύλακα, η Σανγκάη Σενχούα βρέθηκε πίσω στο σκορ από τη Γιατάι. Στο δεύτερο έδωσε την κατοχή στην τελευταία ισοφαρίζοντας στη μοναδική ευκαιρία εντός στόχου που δημιούργησε.

Αποσπώντας τον βαθμό έφτασε συνολικά τους 35 που τη φέρουν στο -8 από την πρωτοπόρο Σανγκάη Πορτ. Στις εννέα τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις η Σανγκάη Σενχούα γνώρισε μία ήττα από την Τιανζίν (2-1) στις 2 Ιουλίου (πέντε νίκες, τρεις ισοπαλίες).

ΣΑΝΓΚΑΗ ΣΕΝΧΟΥΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

ΖΕΖΙΑΝΓΚ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (2-1) της Σαντόνγκ Ταϊσάν. Οι γηπεδούχοι σκόραραν με Μουσέκβι (69′ πεν.) και Ζανγκ Γιακί (90+8′), ισοφάρισε προσωρινά ο Κριζάν με πέναλτι στο 78′.

Την έδρα της εκμεταλλεύτηκε η Ζεζιάνγκ στις δύο τελευταίες αγωνιστικές, πετώντας νοκ άουτ Τιανζίν και Σαντόνγκ Ταϊσάν με το ίδιο σκορ (2-1). Εξαιρετικά ισορροπημένη η αναμέτρηση με την τελευταία πριν από τρεις μέρες, εκμεταλλεύτηκε την ευστοχία της στο δεύτερο ημίχρονο “κλέβοντας” το “τρίποντο” στην εκπνοή των καθυστερήσεων.

Τους 25 βαθμούς έφτασε η Ζεζιάνγκ που κατατάσσεται στην 9η θέση και το -8 από την 3η Τσενγκντού. Εκτός έδρας γνώρισε μόλις μία ήττα σε οχτώ αναμετρήσεις από την Κανγκντζού (2-1) στις 2 Ιουλίου (τρεις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες). Στην τελευταία επίσκεψή της στην έδρα της Σανγκάη Σενχούα επικράτησε με 2-0 τον Δεκέμβριο 2022.