*Ρεβάνς για τον πρώτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ 2019/20. Ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος με το πρώτο παιχνίδι θα ακολουθήσει παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Ζαλγκίρις – Απόλλων Λεμεσού στην επόμενη φάση.

Πρώτο ματς: Μπραν – Σάμροκ Ρόβερς 2-2

Σάμροκ Ρόβερς – Μπραν στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΣΑΜΡΟΚ ΡΟΒΕΡΣ ΑΝΑΛΥΣΗ (Ιρλανδία, 340)

Αξιοποίησε τα πολλά αμυντικά λάθη της Μπραν, με τη Σάμροκ Ρόβερς να φεύγει με ένα σημαντικό αποτέλεσμα (2-2) από τη Νορβηγία την προηγούμενη εβδομάδα. Οι γηπεδούχοι ήταν συνολικά καλύτεροι, βρέθηκαν δυο φορές μπροστά στο σκορ, η Σάμροκ Ρόβερς με αυτογκόλ του Όρντατζικ (34′) και γκολ του Λόπες στις καθυστερήσεις του αγώνα επέστρεψε στη βάση της με το αποτέλεσμα που τη βάζει σε ρόλο οδηγού στην υπόθεση πρόκριση.

Για πέμπτη διαδοχική σεζόν η Σάμροκ Ρόβερς εξασφάλισε την παρουσία της στα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ και ευελπιστεί πως θα καταφέρει να πραγματοποιήσει μια αξιόλογη πορεία. «Ταβάνι» της ο 2ος προκριματικός γύρος τα τελευταία χρόνια, πέρσι μάλιστα αποχαιρέτησε γρήγορα την Ευρώπη, αφού αποκλείστηκε από την ΑΪΚ στον 1οπροκριματικό γύρο.  Έχει αγωνισθεί 77 φορές στους ευρωπαϊκούς θεσμούς με απολογισμό 16-15-46, παραμένει χωρίς νίκη στα πέντε τελευταία παιχνίδια της στη διοργάνωση (0-2-3). Πέρσι η ομάδα του Στέφεν Μπράντλεϊ κατέκτησε την 3η θέση, φέτος  δείχνει αποφασισμένη να επιστρέψει στην κορυφή, καθώς μετά το πέρασμα 24 αγωνιστικών βρίσκεται στη 2η θέση και στο -8 από την Νταντάλκ.

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες 2-2 αναδείχθηκαν Μπραν και Σάμροκ Ρόβερς στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι.

Σάμροκ Ρόβερς Στατιστικά

*N/G & Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της (δες το στον Stoiximan).

*Under 2.5 τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της στο Γιουρόπα Λιγκ.

ΜΠΡΑΝ ΑΝΑΛΥΣΗ (Νορβηγία, 250)

Αδίκησε τον εαυτό της κόντρα στη Σάμροκ η Μπραν, που έμεινε στο 2-2 εντός έδρας, σε ένα παιχνίδι που άξιζε περισσότερα. Μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε στο 12′ με τον Τενίστε, έδωσε ωστόσο την ευκαιρία στη Σάμροκ να φτάσει στην ισοφάριση με αυτογκόλ του Όρντατζικ στο 34′. Δυο λεπτά αργότερα ο Μπερίσα με πέναλτι έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους Νορβηγούς, που είχαν στη συνέχεια τον έλεγχο, δεν μπόρεσαν όμως να “κλειδώσουν” τη νίκη. Στις καθυστερήσεις του αγώνα οι Ιρλανδοί ισοφάρισαν σε 2-2. Ένα αποτέλεσμα που δεν ευνοεί την ομάδα του Νίλσεν, που θα προσπαθήσει να αποφύγει λάθη του πρώτου ματς, προκειμένου να συνεχίσει το ταξίδι της στο Γιουρόπα Λιγκ.

Επέστρεψε στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις έπειτα από απουσία ενός έτους, δεν έχει να επιδείξει μεγάλες διακρίσεις, τη σεζόν 2007-08 έφτασε μέχρι τους «32» του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ, όπου αποκλείστηκε από την Έβερτον. Πραγματοποίησε την καλύτερη της πορεία το μακρινό 1996-1997, όταν και πάλι για το κύπελλο ΟΥΕΦΑ είχε φτάσει μέχρι τα προημιτελικά, όπου και αποκλείστηκε από την Λίβερπουλ (1-1, 0-3). Βρίσκεται σε πλήρη αγωνιστική δράση, αλλά και στην 6η θέση της Εliteserien μετά το πέρασμα 15 αγωνιστικών, δεν είχε ωστόσο υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα το περασμένο σαββατοκύριακο.