* Στο 1ο γύρο (11/11): Γκιμαράες – Πόρτο 1-2

* Στο Κύπελλο (03/04): Γκιμαράες – Πόρτο 0-1

Δείτε όλα τα σημερινά προγνωστικα στοιχηματος

ΠΟΡΤΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Γκιμαράες. Ο Πεπέ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 52ο λεπτό.

Έβγαλαν αντίδραση οι “δράκοι” στο νέο κάζο του Εστορίλ και την Τετάρτη με σοβαρή εμφάνιση έκαναν αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου.

Άχρωμο το πρώτο 45λεπτο στο Γκιμαράες, ουδείς ρίσκαρε τακτικά, αλλά στις καθυστερήσεις του σα να ξύπνησαν οι δύο ομάδες, απείλησαν αμφότερες, σε τρεις περιπτώσεις η Πόρτο. Κουβάλησε το αγωνιστικό μομέντουμ με την ανάπαυλα και βρήκε το γκολ με ωραία σέντρα στην καρδιά της γηπεδούχου άμυνας και αρωγή του αντίπαλου κίπερ που αντέδρασε λάθος στην καρφωτή κεφαλιά. Ήλεγξε απόλυτα το τέμπο μετά το 0-1 η ομάδα του Κονσεϊσάο και στο φινάλε είχε μία καλή στιγμή να ντουμπλάρει το προβάδισμα.

Όσον αφορά το πρωτάθλημα, το προηγούμενο Σάββατο έχασε για 3η φορά μέσα στην σεζόν από την Εστορίλ (1-0), μέσα/έξω για το πρωτάθλημα και έμεινε οριστικά εκτός κούρσας τίτλου.

“Κάναμε ένα πολύ συνεπές παιχνίδι και δεν ήταν λόγω μιας άσχημης στιγμής από τον τερματοφύλακά τους που κερδίσαμε, ήταν επειδή ήμασταν πιο ικανοί. Πρέπει να δούμε τις αξίες του αντιπάλου με ταπεινότητα και να κάνουμε αυτό που πρέπει για να κερδίσουμε το παιχνίδι.” δήλωσε ο κόουτς Κονσεϊσάο.

Επιστρέφουν από τιμωρίες οι βασικοί Κόστα (κίπερ), Κονσεϊσάο (εξτρέμ), που αποβλήθηκαν στο Εστορίλ, αλλά σήμερα θα εκτίσουν οι επίσης βασικοί Οτάβιο (στόπερ), Εβανίλσον (φορ) που συμπλήρωσαν κάρτες το προηγούμενο Σάββατο. Μακροχρόνια τραυματίες οι Μαρκάνο (στόπερ), Ζαϊντού (αρ. μπακ).

ΠΟΡΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Δεν δέχθηκε γκολ στα 6/7 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΓΚΙΜΑΡΑΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από την Πόρτο. Ο Πεπέ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 52ο λεπτό.

Δεν ανταποκρίθηκε στο σπουδαιότερο παιχνίδι της σεζόν η Βιτόρια, μετά από “καρέ” πρωταθληματικών νικών, που την στέλνουν Ευρώπη. Την Τετάρτη επιβεβαιώθηκε η κάκιστη παράδοση απέναντι στους “δράκους” και στις 17 του μηνός θα ψάξει μία υπέρβαση στο “Ντραγκάο” για να ανατρέψει το σκορ των ημιτελικών.

Δεν κατάφερε να κρατήσει μπάλα στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Πατσέκο και στις καθυστερήσεις του είχε το μοναδικό σουτ. Απειλήθηκε σε τρεις περιπτώσεις λίγο πριν την ανάπαυλα και στην επιστροφή από αυτήν δέχθηκε το καθοριστικό γκολ. Με τον αρχηγό Βαρέλα, που επέστρεψε κάτω από τα δοκάρια μετά από δύο μήνες, να φέρει μεγάλη ευθύνη για το 0-1. Δεν είχε αντίδραση μετά το γκολ των φιλοξενούμενων, δεν δημιούργησε και στο φινάλε γλίτωσε το δεύτερο γκολ που θα “σκότωνε” τις ελπίδες της για τελικό.

“Το παιχνίδι της Τετάρτης είχε πολλές διακοπές, ήταν πολύ αργό, με πολλά φάουλ και πιστεύω ότι αύριο (σ.σ. σήμερα) δεν θα είναι. Πρέπει να γίνουμε πιο τολμηροί γιατί θα πάμε για τη νίκη.” δήλωσε ο κόουτς Πατσέκο.

Μεσοβδόμαδα επέστρεψε σε αποστολή ο Φερνάντες (στόπερ), οπότε ουσιαστικά άδειασε το απουσιολόγιο. Μακροχρόνια εκτός ο Αρκάνζο (μέσος).