* Αήττητη η Πογκόν στα 4 τελευταία μεταξύ τους (3-1-0).

* Στον 1ο γύρο (07/10): Ρουχ – Πογκόν 0-3

Δείτε τα Προγνωστικά Πολωνίας

ΠΟΓΚΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από τη Λεχ Πόζναν. Ο Ίσακ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 77ο λεπτό.

Παρά τη 3η φετινή δυνατή εμφάνιση απέναντι στη Λεχ, την Κυριακή δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το ταξίδι στο Πόζναν και οι φιλοδοξίες τίτλου εξανεμίζονται στο -8 από την κορυφή.

Από μία καλή στιγμή είχαν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίωρο, ακολούθως η Πογκόν έχασε πλάγιο τετ α τετ με τον δεξιό της μπακ κι έκλεισε το ημίχρονο με δύο ακόμη σημαντικές ευκαιρίες. Άγγιξε το προβάδισμα σε τρεις ακόμη περιπτώσεις στο ξεκίνημα του β’ μέρους και στο τέλος την τιμώρησε ο νόμος του ποδοσφαίρου. Σε δεύτερο χρόνο από κόρνερ δέχθηκε το καθοριστικό γκολ.

Το κλίμα στον οργανισμό όμως είναι εξαιρετικό μετά την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου (02/05), όπου θα είναι μεγάλο φαβορί απέναντι στην Βίσλα Κρακοβίας της Β’ κατηγορίας.

“Πρέπει να αποδεχτούμε ότι ήττες όπως αυτή που υποστήκαμε στο Πόζναν είναι μέρος του ποδοσφαίρου. Δεν είμαστε τέλειοι όλη την ώρα, πρέπει να βελτιώσουμε την αποτελεσματικότητά μας. Κάναμε τα πάντα σωστά στο Πόζναν εκτός από το να βάλουμε την μπάλα στην αντίπαλη εστία.” δήλωσε ο κόουτς Γκουστάφσον κι ενημέρωσε ότι ο σημαντικός Κουρζάβα (μέσος) τραυματίστηκε σοβαρά και θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν.

ΠΟΓΚΟΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 8/10 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΡΟΥΧ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Πούζτσα Νιεπολομίτσε.

Με το ένα πόδι στην Β’ κατηγορία πλέον η Ρουχ, το περασμένο Σάββατο δεν κατάφερε να πάρει το “εξάποντο” με τη νεοφώτιστη, συμπληρώνοντας “καρέ” αγώνων δίχως νίκη (0-2-2), με αποτέλεσμα να βρεθεί στο -7 από θέσεις παραμονής.

Με ευκαιρία της Πούζτσα ξεκίνησε το παιχνίδι, άγγιξε ακολούθως το προβάδισμα η Ρουχ με κεφαλιά σε κόρνερ κι έκλεισε το ημίχρονο πιέζοντας, δίχως όμως έτερη καθαρή ευκαιρία. Η Πούζτσα είχε δοκάρι από κεφαλιά σε κόρνερ με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, αγχωμένη κι ασύνδετη μετά την ανάπαυλα η Ρουχ, ρίσκαρε στο τελευταίο 10λεπτο και ξόδεψε μεγάλη ευκαιρία με το δεξιό της μπακ, ο οποίος αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις.

“Πρόκειται για μια ομάδα που παίζει πολλά χρόνια με το δικό της στυλ, λατρεύει να έχει την μπάλα, κυριαρχεί. Σε αυτόν τον γύρο δείξαμε ότι παίζουμε καλά απέναντι σε κορυφαίες ομάδες.” δήλωσε ο κόουτς Νιέτζβιετζ.

Με αποδυναμωμένο ρόστερ θα ταξιδέψει στο Ζέτσιν αναζητώντας το πρώτο της διπλό στην Ekstraklasa από το Μάρτιο του 2017, με ρεκόρ 0-9-10 έκτοτε!

Επιστρέφει από τιμωρία καρτών ο Μπαρτολέφσκι (στόπερ), αλλά θα απουσιάσουν οι τιμωρημένοι Ζουρ (στόπερ), Λετνιόφσκι (μέσος), Κόζακ (μέσος), Ντάντοκ (μπακ/χαφ). Επιπλέον, ο βασικός κίπερ Στιπίτσα δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής ως δανεικός από την Πογκόν.