*30η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Aλ Ακχντούντ – Αλ Χαζμ 2-1

*Πέρυσι η Αλ Χαζμ κέρδισε και τους δύο αγώνες τους, με το ίδιο σκορ μάλιστα, 1-0.

ΑΛ ΧΑΖΜ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Χαζμ κέρδισε 0-2 εκτός έδρας την Αλ Γουέχντα, με δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, από τους Σελεμάνι (64’), Μπεντεμόσι (68’). Και το κατάφερε, παίζοντας με παίκτη λιγότερο από το 37ο λεπτό.

Η Αλ Χαζμ κέρδισε ξανά, έπειτα από 12 αγώνες στους οποίους είχε εφτά ήττες, με 0-2 εκτός έδρας την Αλ Γουέχντα! Αυτή μάλιστα ήταν και η πρώτη της φετινή νίκη μακριά από το γήπεδο της, ενώ ήταν και η πρώτη με τον Σαλέχ Αλ Μοχαμαντί στον πάγκο της.

Στο γήπεδό της έχει συμπληρώσει έξι σερί αγώνες χωρίς νίκη, με τέσσερις ήττες σε αυτό το διάστημα.

Αυτό που είναι απαραίτητο, αν και τα περιθώρια έχουν στενέψει υπερβολικά, είναι να πετύχει νίκες. Χαρακτηριστικό είναι πώς είναι ουραγός, παρόλο που οι τρεις ομάδες από πάνω της έχουν περισσότερες ήττες από αυτήν! Αλλά έχει πάρα πολλές ισοπαλίες, κάτι που της κοστίζει.

Είναι στο -8 από μία θέση παραμονής, με 15 βαθμούς ακόμη να είναι προς διεκδίκηση, κάτι που σημαίνει πώς πάρα πολύ δύσκολα θα αποφύγει τον υποβιβασμό.

Αλ Χαζμ Στατιστικά

*18/31 G/G στη σεζόν, 8/15 εντός έδρας

*18/31 over 2,5 στη σεζόν, 10/15 εντός έδρας

ΑΛ ΑΚΧΝΤΟΥΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Ακχντούντ κέρδισε άνετα με 4-0 εντός έδρας την Άμπχα. Άνοιξε το σκορ με τον Κβιρκβέλια στο 40’, ενώ πέτυχε τρία ακόμη τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο με τους Αλ Ζουμπάιντι (47’), Πεντρόζα (74’), Αλ Χατίλα (90’).

Και η Αλ Ακχντούντ, όπως η σημερινή της αντίπαλος, προέρχεται από την πρώτη της νίκη έπειτα από τέσσερις σερί ήττες και οκτώ αγώνες χωρίς νίκη, με εφτά ήττες σε αυτό το διάστημα. Κέρδισε 4-0 εντός έδρας την Άμπχα, αλλά μακριά από την έδρα της δεν κερδίζει εδώ και 11 παιχνίδια, με εννιά ήττες.

Επίσης και γι’ αυτήν ήταν η πρώτη νίκη μετά την αλλαγή προπονητή, με τον Νουρεντίν Ζέκρι στον πάγκο.

Η διαφορά της είναι πώς με αυτή τη νίκη βγήκε εκτός ζώνης υποβιβασμού, αν και είναι σε απόσταση βολής, στο +1 και στο +2 συγκεκριμένα, από δύο ομάδες που είναι εντός αυτής.