3η αγωνιστική

*Είναι η πρώτη φορά που θα αναμετρηθούν οι δύο ομάδες εντός δεκαετίας.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΠΛΙΜΟΥΘ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας λευκή ισοπαλία (0-0) με αντίπαλο τη Γουότφορντ, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν αμφότερες, καμία δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα.

Καλή εμφάνιση και ισόπαλο αποτέλεσμα για την Πλίμουθ. Είχε ευκαιρίες, όμως δεν απείλησε σε μεγάλο βαθμό την αντίπαλη εστία, μένοντας εν τέλη στο μηδέν. Αμυντικά δέχθηκε πίεση από τους γηπεδούχους, χωρίς παρ’ όλα αυτά να δεχθεί γκολ.

Να παραμείνει στο δρόμο των θετικών αποτελεσμάτων είναι ο στόχος της σήμερα, φιλοξενώντας ένα εκ των φαβορί τόσο για την άνοδο, όσο και για την κατάκτηση του τίτλου. Δείχνει να είναι σε πολύ καλή κατάσταση, έχει ξεκινήσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τη φετινή χρονιά και συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε πέρσι, σε ότι αφορά την εικόνα της μπροστά στο κοινό της.

Πλίμουθ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία εναντίον της Νόργουιτς με σκορ 4-4, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Σάρτζεντ στο 7’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Μπέντναρεκ στο 17’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Άρμστρονγκ στο 21’. Το 2-2 πέτυχε ο Σάρα στο 23’ και το 2-3 ο Ρόι στο 45+2’. Το 3-3 έκανε ο Άνταμς στο 57’ και το 3-4 ο Φάσναχτ στο 84’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Άρμστρονγκ με πέναλτι στο 90+7’.

Σε ένα ματς με πάρα πολλά γκολ, η Σαουθάμπτον κατάφερε να σώσει το βαθμό της ισοπαλίας στα τελευταία λεπτά. Μπήκε νωθρά και έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ, όμως κατάφερε να το ανατρέψει με τη συμπλήρωση είκοσι λεπτών αγώνα. Παρ’ όλα αυτά δέχθηκε εξίσου ανατροπή μέχρι την ανάπαυλα, αλλά δεν το έβαλε κάτω και ισοφάρισε στην επανάληψη. Στη συνέχεια ακολούθησε παρόμοιο σκηνικό, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ξανά κεφάλι στο σκορ, αλλά στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων σκόραρε από την άσπρη βούλα, αποφεύγοντας την ήττα.

Την ίδια αποτελεσματικότητα μεσοεπιθετικά θέλει να δείξει σήμερα, αλλά με πολύ πιο σταθερή την αμυντική της γραμμή. Φάνηκαν τα κενά που άφησαν οι Λιβραμέντο και Τζέιμς Γουόρντ-Πράους με την αποχώρησή τους, δυσκολεύοντας πολύ την προσπάθεια που κάνει φέτος για να ανέβει και πάλι στην Πρέμιερ Λιγκ. Αντιμετωπίζει τη νεοφώτιστη Πλίμουθ σήμερα και το έργο της δεν αναμένεται σε καμία περίπτωση εύκολο, αφού είναι ιδιαίτερα μαχητική και σκληροτράχηλη εντός έδρας. Θα πρέπει να δείξει μεγάλη προσοχή στα αμυντικά της καθήκοντα, καθώς δεν θα είναι καθόλου περίεργο το να δεχθεί γκολ.