* Τέταρτος γύρος του Κυπέλλου Αγγλίας. Οι αναμετρήσεις είναι μονές, ωστόσο σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί ρεβάνς στην έδρα του φιλοξενούμενου. Αν και το δεύτερο παιχνίδι ολοκληρωθεί ισόπαλο, ακολουθεί παράταση και – αν χρειαστεί – πέναλτι.

ΠΙΤΕΡΜΠΟΡΟ (LEO)

Δεν τα κατάφερε μεσοβδόμαδα στο Λιγκ Τρόφι και αποκλείστηκε από τα ημιτελικά της διοργάνωσης, χάνοντας 4-2 από την Λίνκολν στην προημιτελική φάση. Ύστερα από ένα πρώτο μέρος που έληξε ισόπαλο με σκορ 1-1, πήρε το προβάδισμα στο ξεκίνημα της επανάληψης, αλλά δέχθηκε γρήγορα την ισοφάριση και λύγισε, δεχόμενη δύο γκολ στις καθυστερήσεις. Νωρίτερα για το πρωτάθλημα, επικράτησε εντός έδρας και με σκορ 3-0 της Όλνταμ, στην προσπάθεια που κάνει για να αναρριχηθεί κι άλλο στο βαθμολογικό πίνακα.

Έτσι μετά από 28 αγωνιστικές μετρά 43 βαθμούς με 12 νίκες, 7 ισοπαλίες και 9 ήττες, με συντελεστή τερμάτων 46-37 και βρίσκεται στο -4 από την ζώνη των πλέι οφ για την άνοδο. Στο κύπελλο δεν έχει καταφέρει να διακριθεί ποτέ στο παρελθόν, ενώ στους προηγούμενους γύρους απέκλεισε την Τρανμίρ (1-1 εντός έδρας και 5-0 εκτός έδρας), την Γουόκινγκ (1-1 εκτός έδρας και 5-2 εντός έδρας) και την Άστον Βίλα (3-1 εκτός έδρας). Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, δίνεται αμφίβολος ο γκολτζής Μάριοτ.

Στατιστικό: Μετρά μόλις 1 ήττα στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με σκορ 4-2 από την Λίνκολν, στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του Λιγκ Τρόφι.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας (Κλικ Εδώ)

ΛΕΣΤΕΡ (PRE)

Επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας με σκορ 2-0 την Γουότφορντ εντός έδρας. Στο 5΄ και στο 7΄ τα σουτ των Βάρντι και Ντιντί δεν βρήκαν στόχο, ενώ στο 38΄ ο Βάρντι κέρδισε πέναλτι από τον Βαγκουέ, το εκτέλεσε ο ίδιος κι έκανε το 1-0. Στο 51΄ ο Οκαζάκι σούταρε πάνω στον Καρνέζη από καλό σημείο ενώ στις καθυστερήσεις η Λέστερ έφυγε στην κόντρα, ο Σίλβα βρήκε τον Μαχρέζ και ο Αλγερινός με σουτ διαμόρφωσε και το τελικό 2-0.

Έτσι μετά από 24 αγωνιστικές μετρά 34 βαθμούς με 9 νίκες, 7 ισοπαλίες και 8 ήττες, με συντελεστή τερμάτων 36-32 και βρίσκεται αρκετά μακριά τόσο από την ζώνη της Ευρώπης (-11), όσο και από την επικίνδυνη ζώνη (+12).  Στο κύπελλο μετρά 4 χαμένους τελικούς, με πιο πρόσφατο αυτόν του 1969 (ήττα με 1-0 στον τελικό από τη Μάντσεστερ Σίτι) ενώ στον προηγούμενο γύρο απέκλεισε την Φλίτγουντ (0-0 εκτός έδρας και 2-0 εντός έδρας). Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι δεδομένο θεωρείται το rotation από τον Κλοντ Πιέλ.

Στατιστικό: Μετρά 5 σερί N/G στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με σκορ 2-0 επί της Γουότφορντ, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Πρέμιερ.