* 23η αγωνιστική

* Στον πρώτο γύρο: Σαν Λουίς – Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα 1-1

ΟΥΝΙΒΕΡΣΙΔΑΔ ΚΑΤΟΛΙΚΑ

Η Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα παραμένει αήττητη εδώ και 15 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε έξι νίκες και εννέα ισοπαλίες. Αφού επικράτησε της Κούρικο Ουνίδο (2-1 εντός έδρας) στις 19 Αυγούστου, μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Αουντάξ Ιταλιάνο (0-0 εκτός έδρας) και Ουνιόν Εσπανιόλα (1-1 εκτός έδρας). Κόντρα στην τελευταία πριν από τρεις βδομάδες οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 31’ με τον Λόμπος.

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τέγιο, εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Μουνιόζ. Η Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα αποτελεί τη μοναδική ομάδα που παραμένει αήττητη στην έδρα της. Σημείωσε οχτώ νίκες και τρεις ισοπαλίες, σκόραρε 19 φορές ενώ δέχθηκε μόλις εννέα γκολ.

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες αναδείχθηκαν Ουνιόν Εσπανιόλα και Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα στην έδρα της πρώτης (1-1) για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε GG στα έξι από τα επτά τελευταία παιχνίδια της Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Interwetten)

Το Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα – Σαν Λουίς παίζει στην Interwetten

ΣΑΝ ΛΟΥΪΣ

Στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα η Σαν Λουίς πανηγύρισε μόλις μία νίκη, αυτήν κόντρα στην Παλεστίνο (1-0 εκτός έδρας) στις 26 Αυγούστου. Στις υπόλοιπες μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Αουντάξ Ιταλιάνο (0-0 εντός έδρας), ενώ παράλληλα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Κόλο Κόλο (3-2 εκτός έδρας) και Ουνιόν Εσπανιόλα (2-0 εντός έδρας).

Οι «λος κανάριος» δυσκολεύονται σημαντικά όταν αγωνίζονται μακριά από την έδρα τους: Στις έντεκα αναμετρήσεις που έδωσαν για το πρωτάθλημα πανηγύρισαν μόλις μία νίκη, ενώ παράλληλα σημείωσαν τρεις ισοπαλίες και επτά ήττες. Την περασμένη σεζόν κατάφεραν να φύγουν με τους τρεις βαθμούς της νίκης από την έδρα της Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα, επικρατώντας με 2-0 στις 5 Νοεμβρίου του 2017 για το πρωτάθλημα.

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες αναδείχθηκαν Σαν Λουίς και Αουντάξ Ιταλιάνο στην έδρα της πρώτης (0-0) για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε NG στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Σαν Λουίς σε όλες τις διοργανώσεις.