* Στα 5/7 τελευταία μεταξύ τους η Οσασούνα πέτυχε πρώτη γκολ.

* Στον πρώτο γύρο: Βαλένθια-Οσασούνα 1-2 (27/08).

✅ Δες εδώ όλα τα παιχνίδια στο σημερινό κουπόνι του πάμε στοίχημα

ΟΣΑΣΟΥΝΑ

Προηγούμενο ματς: Διέλυσε με 3-0 την Αλμερία εκτός με τα γκολ των Αρνάιθ (2’), Μπούντιμιρ (9’) και Μουνιόθ (61’).

Μεγάλος θρίαμβος απέναντι σε μια ομάδα που είχε καλύτερη ψυχολογία από ποτέ άλλοτε τη φετινή σεζόν, ερχόμενη από την πρώτη της νίκη. Ίσως αυτό να ήταν και προς όφελός της, η αντίπαλος μπήκε χωρίς καμία συγκέντρωση στον αγωνιστικό χώρο, γι’ αυτό και τη “σκότωσε” από το πρώτο δεκάλεπτο.

Αθόρυβα έχει μπει στη μάχη της Ευρώπης από τη στιγμή που άνοιξε άλλη μια θέση. “Εξάποντο” το συγκεκριμένο παιχνίδι με τη Βαλένθια, την πλησιάζει στο -2 αν τη νικήσει, διατηρεί την απόστασή της στο -3 από την έβδομη πια Μπέτις. Με λίγα λόγια, εκεί που ήταν ξεγραμμένη όσον αφορά τα ευρωπαϊκά εισιτήρια, τώρα έχει την ευκαιρία να φτάσει σε θέση βολής.

Προσαρμόζεται και ο Αρασάτε στα νέα δεδομένα, εγκαταλείπει τις “χλιαρές” δηλώσεις του τύπου ότι στόχος της ομάδας του είναι να κάνει έναν καλύτερο δεύτερο γύρο από τον πρώτο, μιλάει ανοιχτά για το Κόνφερενς Λιγκ. “Ξέρουμε τι διεκδικούμε στο αυριανό ματς, μια νίκη θα μας βάλει για τα καλά στη μάχη, παρ’ όλο που απομένουν αρκετά παιχνίδια και χρειάζονται κι άλλες νίκες. Αν δεν τα καταφέρουμε, τότε θα είναι πολύ δύσκολο να γεφυρώσουμε το χάσμα από την έβδομη θέση” ανέφερε ο κόουτς, δίνοντας οριακό χαρακτήρα.

Η τελευταία του επιλογή ενδέχεται να κάνει και με την παρουσία του κόσμου. Ο Αρασάτε ποντάρει πολλά στο γεμάτο “Σαδάρ”, θεωρώντας πως μπορεί να λειτουργήσει καταλυτικά.

Νέα απώλεια ο βασικός χαφ Αϊμάρ Ορόθ.

Οσασούνα Στατιστικά

* Τρέχει μίνι σερί με 2 over 2,5, μετά από 5 συνεχόμενα under 2,5.

* Πέτυχε πρώτη γκολ στα 5/7 τελευταία.

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΒΑΛΕΝΘΙΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με 1-0 τη Γρανάδα εκτός στο εξ αναβολής με το γκολ του Αλμέιδα στο 77’.

Λίγο έλειψε να βρεθεί πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο στη Γρανάδα, αλλά όσο περνούσε ο χρόνος κέρδιζε μέτρα, ώσπου να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη. Νίκη που σε συνδυασμό με την ισοπαλία με τη Μαγιόρκα, της είχαν δώσει την έβδομη θέση, μέχρι να επικρατήσει η Μπέτις της Θέλτα την περασμένη Παρασκευή και να την προσπεράσει.

Στο -1 από τους “βερδιμπλάνκος”, αλλά με ματς λιγότερο εννοείται, μόνο με νίκη την προσπερνάει ξανά, σε περίπτωση ισοπαλίας θα βρεθεί πίσω της στην ισοβαθμία, αφού είχε χάσει στο “Βιγιαμαρίν” με 3-0. Σημαντική λεπτομέρεια το ότι οι δυο τους θα αναμετρηθούν στη Βαλένθια την αμέσως επόμενη αγωνιστική, ωστόσο το να παίξει αυτό κάποιον ιδιαίτερο ρόλο στην προσέγγιση του Μπαράχα σε αυτό το ματς στην Παμπλόνα, είναι μάλλον απίθανο.

Αποφορτίζει τους παίκτες του ο Μπαράχα, υπενθυμίζοντας πως η ομάδα του ξεκίνησε με τον πολύ πιο… ταπεινό στόχο της αποφυγής του υποβιβασμού. “Δεν μπήκαμε στο πρωτάθλημα έχοντας ως στόχο να βρεθούμε στις θέσεις που είμαστε αυτή τη στιγμή, δεν υπάρχει καμία πίεση προς εμάς, θα παίξουμε ελεύθερα για το καλύτερο δυνατό” ανέφερε ο κόουτς των “νυχτερίδων”.

Συνεχίζει με τα ίδια προβλήματα που αντιμετώπιζε και πριν τη διακοπή, δεν προέκυψε κάποιο νέο.