*Φάση ομίλων – Τελευταία αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Πόρτο – Ολυμπιακός 2-0

*Ο Ολυμπιακός θα κατακτήσει την 3η θέση του ομίλου και θα συνεχίσει στους “32” του Γιουρόπα Λιγκ αν φέρει καλύτερο ή ίδιο αποτέλεσμα με την Μαρσέιγ, η οποία φιλοξενείται στο “Etihad” από την Μάντσεστερ Σίτι. Η Πόρτο πανηγύρισε ως δεύτερη την πρόκριση στους “16” του Τσάμπιονς Λιγκ.

*Οι δύο ομάδες διασταύρωσαν τα ξίφη τους επτά φορές στο παρελθόν: Πανηγύρισαν από τρεις νίκες, ενώ μία αναμέτρηση ολοκληρώθηκε ισόπαλη.

*Κόντρα σε πορτογαλικές ομάδες ο Ολυμπιακός μετράει οχτώ νίκες, δύο ισοπαλίες και οχτώ ήττες (7-0-2 εντός).

*Η Πόρτο έχει απολογισμό 6-3-6 κόντρα σε ελληνικές ομάδες (1-2-4 εκτός).

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Πανηγυρίζοντας την 6η σερί νίκη του στη Σούπερ Λιγκ επί του Βόλου (4-1 εντός), ο Ολυμπιακός παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα (στο +1 από ΠΑΟΚ και +2 από Άρη) και πλέον στρέφεται εξ ολοκλήρου στον αποψινό “τελικό” με αντίπαλο την αδιάφορη βαθμολογικά Πόρτο, στην προσπάθεια που κάνει για κατάκτηση της 3ης θέσης του 3ου ομίλου που οδηγεί στους “32” του Γιουρόπα Λιγκ.

Το συγκρότημα του Πέδρο Μαρτίνς χρειάζεται καλύτερο ή ίδιο αποτέλεσμα με την Μαρσέιγ (φιλοξενείται την ίδια ώρα από την αδιάφορη βαθμολογικά Μάντσεστερ Σίτι) για να πετύχει τον στόχο του. Οι “ερυθρόλευκοι” παρουσιάζονται ιδιαίτερα δυνατοί στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” γνωρίζοντας μόλις τρεις ήττες σε 17 ευρωπαϊκές αναμετρήσεις τους (δέκα νίκες). Θα πρέπει να γυρίσουμε 21 χρόνια πίσω για να βρούμε την τελευταία εντός έδρας μάχη τους με την Πόρτο, τότε είχαν επικρατήσει με 1-0 στο ΟΑΚΑ χάρη σε ένα καταπληκτικό γκολ του Γιαννακόπουλου.

“Πρέπει να κάνουμε λιγότερα ατομικά λάθη από όσα έχουμε κάνει μέχρι τώρα στον όμιλο και να είμαστε αποτελεσματικοί στην επίθεση. Έτσι θα περάσουμε στην επόμενη φάση”, είπε στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο Πέδρο Μαρτίνς, ενώ συνέχισε: “Δεν έχουμε πλεονέκτημα, γνωρίζουμε το ρόστερ της Πόρτο, είναι ποιοτικό. Δεν ξέρουμε ποιους θα επιλέξει και αυτό είναι μειονέκτημα”. Την Κυριακή (13/12) ο Ολυμπιακός ταξιδεύει στην έδρα της Λαμίας για την Σούπερ Λιγκ.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας με 4-1 του Βόλου. Ο Μπαριέντος άνοιξε το σκορ στο 11′ με πέναλτι, προτού ο Μασούρας ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου για τους γηπεδούχους. Χατ τρικ (66′, 80′, 90+2′) πέτυχε ο Ελ Αραμπί στο δεύτερο, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Στατιστικά

*GG & over 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια του (δες το στο Pamestoixima)

*Κράτησε το μηδέν στα 7/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια του.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr | 21+ (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΠΟΡΤΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Το αήττητο σερί της διεύρυνε σε επτά αναμετρήσεις η Πόρτο (6-1-0) επικρατώντας δύσκολα της Τοντέλα (4-3 εντός) το Σάββατο, παράλληλα συγκεντρώνοντας 19 βαθμούς σκαρφάλωσε στην 3η θέση του πορτογαλικού πρωταθλήματος και στο -4 από την πρωτοπόρο Σπόρτινγκ Λισαβόνας. Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν συνολικά καλύτεροι κόντρα στην άκρως ανταγωνιστική Τοντέλα που αγωνίστηκε χωρίς φόβο, καταφέρνοντας να “καθαρίσουν” το “τρίποντο” στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.

Τα πέντε γκολ σε όλες τις διοργανώσεις έφτασε ο 29χρονος επιθετικός από το Μάλι, Μούσα Μαρεγκά. Απόψε το συγκρότημα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο θα παραταχθεί χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”, μιας κι έχει ήδη προκριθεί ως δεύτερο στους “16” του Τσάμπιονς Λιγκ.

“Όταν ο διαιτητής θα σφυρίξει την έναρξη, εμείς δεν θα έχουμε τίποτα πέρα από τη νίκη στο μυαλό μας. Δεν μας αρέσει να χάνουμε ούτε στην προπόνηση, πόσω μάλλον στο Τσάμπιονς Λιγκ”, ανέφερε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Πόρτο που συμπεριέλαβε όλους τους διαθέσιμους ποδοσφαιριστές στην αποστολή του. Οι “δράκοι” υποδέχονται την Τοντέλα την Κυριακή (13/12) για τον 4ο γύρο του Κυπέλλου.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας με 4-3 της Τοντέλα. Ο Σανουσί άνοιξε το σκορ μόλις στο 4′, προτού οι Μάριο Γκονζάλεζ (20′) και Ράφαελ Μπαρμπόσα (33′) ανατρέψουν τα δεδομένα για τους φιλοξενούμενους. Στη συνέχεια η Πόρτο πέτυχε τρία γκολ με Μαρεγκά (36′, 48′) και Ταρεμί (56′), το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μάριο Γκονζάλεζ στο 74′. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Ουρίμπε για την Πόρτο.