*Η Ολλανδία θα προκριθεί αρκεί να μην ηττηθεί από το Κατάρ. Θα δώσει ραντεβού στους “16” ακόμα και με ήττα, αν ο Ισημερινός κερδίσει τη Σενεγάλη. Σε περίπτωση δικής της ήττας και ισοπαλίας στο Ισημερινός – Σενεγάλη, όλα θα κριθούν στα κριτήρια ισοβαθμίας. Το Κατάρ έχει γνωρίσει τον αποκλεισμό από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Δείτε τα προγνωστικά Μουντιάλ

*Η Ολλανδία πανηγύρισε τη νίκη και στις τέσσερις αναμετρήσεις κόντρα σε ασιατικές ομάδες σε Παγκόσμιο Κύπελλο (11-1 τα γκολ).

*Καμία διοργανώτρια χώρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου δεν έχει γνωρίσει τρεις ήττες στην ίδια διοργάνωση. Το Κατάρ μετράει ήδη δύο από Ισημερινό και Σενεγάλη..

*Ο Χάκπο πέτυχε δύο γκολ σε ισάριθμες αναμετρήσεις. Μόλις τρεις ποδοσφαιριστές της Ολλανδίας έχουν σκοράρει σε τρεις σερί αναμετρήσεις στο Παγκόσμιο Κύπελλο: Οι Νέεσκενς (1974), Μπέργκαμπ (1994) και Σνάιντερ (2010).

*Δείτε τα κριτήρια ισοβαθμίας εδώ.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Δείτε εδώ όλο το ρόστερ με αναλυτικές πληροφορίες για όλους τους παίκτες της Ολλανδίας

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1) με τον Ισημερινό. Μόλις στο 6′ ο Χάκπο άνοιξε το σκορ για τους “οράνιε” με γκολάρα, προτού ο Βαλένσια διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Άλλη μία προβληματική εμφάνιση κατέγραψε η Ολλανδία στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ. Πριν από τέσσερις μέρες ευτύχησε να προηγηθεί με το καλημέρα του Ισημερινού, χάρη στην γκολάρα του Χάκπο με άπιαστο σουτ λίγο έξω από την αντίπαλη μεγάλη περιοχή.

Θα έπρεπε να περάσουν 60′ για να καταγράψει τη δεύτερη και τελευταία ευκαιρία της στην αναμέτρηση, με τον Κόοπμαϊνερς να στέλνει την μπάλα πολλά μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα Γκαλίντεθ.

Στο μεσοδιάστημα ο Βαλένσια απείλησε τους “οράνιε” στο 32′ και ισοφάρισε λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 59′ ο Πλάτα έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα Νόπερτ φτάνοντας μία ανάσα από την ανατροπή των δεδομένων.

Παρά την κάκιστη αγωνιστική εικόνα του το ομοσπονδιακό συγκρότημα του φαν Χάαλ βρίσκεται με το 1,5 πόδι στους “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου, καθώς χρειάζεται απλά να μην ηττηθεί από το ήδη αποκλεισμένο Κατάρ.

“Δέχομαι την κριτική που δεχόμαστε, ωστόσο παραμένουμε αήττητοι σε 17 αναμετρήσεις και θεωρώ πως αν δει κάποιος την διαφορά γκολ, αξίζουμε τον σεβασμό”, ανέφερε μεταξύ άλλων ο 71χρονος Ολλανδός. Δύσκολα θα αγωνιστεί από το ξεκίνημα ο Ντεπάι που “χτίζει” και πάλι ρυθμό. Στο κέντρο θα βρεθεί ο Μπεργκχούις, από τον πάγκο θα ξεκινήσει ο Κόοπμαϊνερς.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Ο Χάκπο εμπλέκεται σε τουλάχιστον ένα γκολ στις πέντε τελευταίες συμμετοχές του με την Ολλανδία σε όλες τις διοργανώσεις (τέσσερα γκολ, μία ασίστ).

*2-3 γκολ στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Κράτησε το μηδέν στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

ΚΑΤΑΡ

Δείτε εδώ όλο το ρόστερ με αναλυτικές πληροφορίες για όλους τους παίκτες του Κατάρ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε (3-1) από τη Σενεγάλη. Ντιά (41′) και Ντιεντιού (48′) άνοιξαν το σκορ για τους αφρικανούς, μείωσε ο Μουντάρι στο 78′. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ντιένγκ έξι λεπτά αργότερα.

Πρόωρα αποχαιρέτησε, όπως αναμενόταν, το Παγκόσμιο Κύπελλο 2022 η διοργανώτρια χώρα του Κατάρ. Μετά την ήττα στην πρεμιέρα από τον Ισημερινό (2-0) ήρθε αυτή με αντίπαλο τη Σενεγάλη (3-1) πριν από τέσσερις μέρες.

Κράτησε παθητικό ρόλο στο πρώτο ημίχρονο πληρώνοντας τη λάθος απομάκρυνση του Κούκι, προτού ο Ντιεντιού σκοράρει με κεφαλιά μετά από κόρνερ λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Το ομοσπονδιακό συγκρότημα του Σάντσεθ ανέβασε ρυθμούς στη συνέχεια απειλώντας τέσσερις φορές, σκοράροντας το πρώτο γκολ του σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου με κεφαλιά του Μουντάρι. Η χαρά των διοργανωτών κράτησε λίγα λεπτά, προτού ο Ντιένγκ διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

“Δεν θα άλλαζα το παραμικρό αν μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω στην πρεμιέρα. Γυρίζουμε σελίδα και ξεκινάμε μία νέα ιστορία. Θα προετοιμαστούμε για την επόμενη διοργάνωση με τον καλύτερο δυνατό τρόπο”, είπε ο 46χρονος Ισπανός ομοσπονδιακός τεχνικός.

ΚΑΤΑΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Δέχτηκε ήδη πέντε γκολ σε δύο αναμετρήσεις: Καμία διοργανώτρια χώρα Παγκοσμίου Κυπέλλου δεν δέχτηκε περισσότερα στη φάση των ομίλων (σ.σ. πέντε η Νότια Αφρική το 2010).