* Under 2.5 τα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (04/03): Σάμροκ – Ντέρι 2-2

Δείτε τα Προγνωστικά Ιρλανδίας

ΝΤΕΡΙ ΣΙΤΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Ντρόχεντα. Ο Ντέιβις (3’) άνοιξε το σκορ για την Ντρόχεντα, η Ντέρι γύρισε το ματς με Ντάφι (29’), Πάτσινγκ (45+1’) και ο Πιερό (86’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ούτε την περασμένη Παρασκευή κατάφερε να βγάλει το πρώτο διπλό της σεζόν κι έχασε την ευκαιρία να μειώσει σε απόσταση βολής από την κορυφή (-5).

Αιφνιδιάστηκε από την πλαγιοκόπηση των γηπεδούχων για το 1-0, αλλά η αντίδρασή της στο υπόλοιπο του ημιχρόνου ήταν εντυπωσιακή. Κυριάρχησε μέχρι την ανάπαυλα, πατούσε με υψηλή συχνότητα την αντίπαλη περιοχή, είχε αρκετές στιγμές πέραν των τερμάτων για την ανατροπή. Έξοχη η συνεργασία για το 1-1, εντυπωσιακό το εκτός περιοχής τελείωμα για το 1-2. Στο δεύτερο μέρος όμως έχασε την έντασή της, είχε αποστάσεις μεταξύ των γραμμών και σύμφωνα στο μομέντουμ της αναμέτρησης ισοφαρίστηκε. Δεν είχε καθαρή ευκαιρία στο β’ ημίχρονο.

Απογοητευμένος από τη διαχείριση του δευτέρου ημιχρόνου δήλωσε ο κόουτς Χίγκινς, ο οποίος θα περιμένει μέχρι τελευταία στιγμή τον αρχισκόρερ Χούμπαν (φορ) που έχασε τα δύο προηγούμενα ματς λόγω τραυματισμού. Παραμένουν εκτός οι Ντιαλό (μέσος), Γουίλαν (φορ).

ΝΤΕΡΙ ΣΙΤΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της

* Σκόραρε 2+ γκολ στα 5/6 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ

ΣΑΜΡΟΚ ΡΟΒΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-0) επί της Σλάιγκο Ρόβερς. Σκόρερ των Ρόβερς οι Μπερκ (36’), Γκριν (50’, 63’).

Άμεση επιστροφή στις νίκες για τους πρωταθλητές, 4η στα 5 παιχνίδια του τελευταίου μήνα αυτή της περασμένης Παρασκευής, σκόραραν 2+ φορές για 3η φορά στα 4 πιο πρόσφατα ματς και μείωσαν στο -6 από την κορυφή, με παιχνίδι λιγότερο.

Κυριαρχική η εμφάνιση απέναντι στην Σλάιγκο (67-33% κατοχή, 21-5 τελικές), είχαν αρκετές καλές στιγμές πριν προηγηθούν με δυνατό σουτ εκτός περιοχής. Δυνατό το repress τους, από κλέψιμο ψηλά δημιουργήθηκε και το 2-0 στο ξεκίνημα του β’ μέρους. Σε αντεπίθεση ο Γκριν έκανε το 3-0 με το δεύτερό του γκολ, εκτελώντας άψογα στην κλειστή γωνία.

Ο κόουτς Μπράντλεϊ συνέστησε προσοχή για το σημερινό ταξίδι και ειδικότερα για τον συνθετικό χλοοτάπητα. Δεν μπορεί να υπολογίζει ξανά στους τραυματίες Γκρέις (δεξί μπακ), ΜακΈνεφ (μέσος), Μπιρν (μέσος), ενώ οι Κάβανα (στόπερ), Γκάφνεϊ (φορ) ενδεχομένως να επιστρέψουν.