*37η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Κρου – Νορθάμπτον 2-2

ΝΟΡΘΑΜΠΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Η Νορθάμπτον κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Μάνσφιλντ, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Χόσκινς στο 28ο λεπτό, εκμεταλλευόμενη και το γεγονός πώς έπαιξε για περίπου 25 λεπτά στο τέλος με παίκτη περισσότερο.

Η Νορθάμπτον κέρδισε σε ένα παιχνίδι έξι βαθμών με 1-0 εντός έδρας την Μάνσφιλντ, πετυχαίνοντας τρίτη νίκη στους πέντε τελευταίους αγώνες της, όλες με ίδιο σκορ (1-0)! Οι δύο εξ αυτών ήταν στα πιο πρόσφατα παιχνίδια στο γήπεδό της, εκεί που έχει γνωρίσει και την πιο πρόσφατη ήττα της, από την Γκρίμσμπι.

Παραμένει εκτός πρώτης τριάδας και θέσεων που εξασφαλίζουν απευθείας άνοδο, αν και βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, που οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο, ούσα πλέον στο -1 από την τρίτη Καρλάιλ, όμως με αγώνα περισσότερο. Τουλάχιστον μεγάλωσε την απόσταση ασφαλείας της, στο +8, από την όγδοη θέση που δεν οδηγεί πουθενά!

Εχουν μειωθεί λίγο τα προβλήματα, αν και συνεχίζουν να απουσιάζουν οι Χίλτον (ΕΠ), Οντιμάγιο (ΑΜ), Φοξ (ΜΕ), Χάροπ (ΜΕ) ενώ πρόσφατα χτύπησαν ο αμυντικός Μαγκλόιρ και ο μέσος ΜακΓουίλιαμς, με τον τεχνικό της Μπρέιντι να δηλώνει πώς οι Μαγκλόιρ, Φοξ δεν θα παίξουν ξανά φέτος! Και τιμωρημένος είναι ο ΜακΓκόουαν που εκτίει την τελευταία από τις τρεις αγωνιστικές της ποινής του.

Νορθάμπτον Στατιστικά

*Εχει 10/11 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 11/21 over 2,5 εντός έδρας, 9/18 στο πρωτάθλημα

*Εχει 11/21 G/G εντός έδρας, 9/18 στο πρωτάθλημα

*Οι 10 από τους 18 εντός έδρας αγώνες της στο πρωτάθλημα ήταν Χ στο ημίχρονο

ΚΡΟΥ

Προηγούμενο ματς: Η Κρου έχασε 1-0 εκτός έδρας από την Στίβενεϊτζ, σε έναν αγώνα που ήταν τελείως ακίνδυνη επιθετικά, δεχόμενη το γκολ από τον Ριντ στο 79ο λεπτό.

Η Κρου ηττήθηκε με 1-0 εκτός έδρας από την Στίβενεϊτζ, πρώτη της ήττα έπειτα από εφτά αγώνες στους οποίους είχε πέντε ισοπαλίες. Μακριά από την έδρα της ήταν η πρώτη ήττα μετά από πέντε συνεχόμενες ισοπαλίες, ενώ δεν κερδίζει στα οκτώ τελευταία παιχνίδια της εκτός!

Είναι σταθερά στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στην 17η θέση του, αλλά εξακολουθεί να διατηρεί μία σημαντική απόσταση ασφαλείας από τη ζώνη του υποβιβασμού, ούσα στο +13 από αυτήν. Μάλιστα είναι οριακά πιο κοντά σε αυτήν απ’ ότι στην πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, από την οποία είναι στο -14!

Συνεχίζουν να απουσιάζουν έχοντας κάποιες ενοχλήσεις, οι επιθετικοί Λονγκ, Αμο, αλλά και οι αμυντικοί Γουίλιαμς, Μέλορ και τιμωρημένος είναι ο αμυντικός ΜακΝτόναλντ που ολοκληρώνει την ποινή του