9η αγωνιστική

*Ένα από τα ντέρμπι της Κυανής Ακτής (Derby de la Côte d’Azur). Απαγορεύτηκε η μετακίνηση των οπαδών της Μαρσέιγ.

*Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΝΙΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Μετς, για το πρωτάθλημα. Το μοναδικό τέρμα σημείωσε ο Μπουνταουί στο 14ο λεπτό.

Αήττητη συνεχίζει μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα η Νις, έχοντας από τέσσερις νίκες και ισοπαλίες. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Φραντσέσκο Φαριόλι φιλοξενήθηκε από τη Μετς, από την έδρα της οποίας πέρασε με 0-1.

Επέβαλε από νωρίς το ρυθμό της και έχοντας τον πλήρη έλεγχο, είδε αρχικά τη μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι με το “καλημέρα”. Δεν έδειξε να επηρεάζεται όμως συνέχισε να πιέζει και λίγο αργότερα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Γκολ που έμελλε να είναι αρκετό για να διαμορφώσει και το τελικό αποτέλεσμα, καθώς ο ρυθμός έπεσε αρκετά στην πορεία, με την ίδια να μην κινδυνεύει σε καμία περίπτωση, ενώ είχε και μια καλή ευκαιρία με τον Μοφί για να κάνει δυο τα τέρματα της.

Επέστρεψε έτσι στις επιτυχίες, μετά και το εντός 0-0 με τη Μπρεστ, φτάνοντας παράλληλα τους 16 βαθμούς μέχρι τώρα. Παράλληλα, κράτησε ανέπαφη την εστία της στα 5/6 πιο πρόσφατα ματς που έδωσε. Επικράτησε μια φορά στα τέσσερα εντός της (1-3-0).

Το όλο θετικό κλίμα που υπάρχει στο στρατόπεδο της για το αγωνιστικό κομμάτι, ήρθε να επισκιάσει ακόμη ένα επεισόδιο, το οποίο είχε πρωταγωνιστική τον δεξιό μπακ, Γιουσέφ Ατάλ. Ο Αλγερινός μοιράστηκε το Σάββατο (14/10) ένα βίντεο από έναν Παλαιστίνιο ιεροκήρυκα, ο οποίος ζητούσε από τον Θεό να “στείλει στους Εβραίους μια σκοτεινή μέρα”. Κάτι το οποίο θεωρήθηκε αντισημιτικό από τη διοίκηση και παρά την απολογία του ίδιου παίκτη, θεωρήθηκε πρέπων να τεθεί σε διαθεσιμότητα.

Νις Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΑΡΣΕΪΓ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-0 επί της Χάβρη, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με αυτογκόλ στο 18′ και τρία λεπτά αργότερα ο Ομπαμεγιάνγκ έκανε το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Σαρ στο 84ο λεπτό. Με δέκα παίκτες έπαιζαν οι φιλοξενούμενοι από το 40′.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Μαρσέιγ, μετά από τέσσερα παιχνίδια πρωταθλήματος, στα οποία και μετρούσε κατά σειρά από δυο ισοπαλίες και ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο υποδέχθηκε τη Χάβρη, την οποία και συνέτριψε με 3-0.

Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, βάση και της εικόνας που είχαν αμφότερες στον αγωνιστικό χώρο. Με διαφορά ανώτερη η ίδια, φρόντισε να “καθαρίσει” από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, σκοράροντας δις σε διάστημα τριών λεπτών, ενώ προς το φινάλε αυτού απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα. Γεγονός που έκανε το έργο της πολύ πιο εύκολο, καθώς δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και στα τελευταία λεπτά έβαλε και το “κερασάκι στην τούρτα”.

Κάπως έτσι, έφτασε τους δώδεκα βαθμούς μέχρι τώρα και μοιράζεται την έκτη θέση με τη Λιλ. Ωστόσο, εξακολουθεί να αγνοεί το διπλό στις τέσσερις πρώτες εξόδους της, στις οποίες και είχε από δυο ισοπαλίες και ήττες. Την ερχόμενη Πέμπτη (26/10), θα υποδεχθεί την ΑΕΚ, για την τρίτη αγωνιστική των ομίλων στο Γιουρόπα Λιγκ.

“Δουλέψαμε πολύ σκληρά και είμαστε χαρούμενοι για τη δουλειά που έγινε. Κόντρα στη Νις περιμένουμε να έχουμε ένα ίδιο παιχνίδι όπως αυτό που είχαμε με τη Μπράιτον. Διαθέτει ποιοτικούς παίκτες και δεν είναι τυχαίο που παραμένει αήττητη. Πρέπει να συνεχίσουμε σε αυτό το ρυθμό, να πάρουμε βαθμούς απόψε και να παίξουμε με σεβασμό στην αντίπαλο και όχι φόβο”, δήλωσε ο κόουτς Γκατούζο.