*Φάση ομίλων – 4η αγωνιστική

Δείτε τη Βαθμολογία Γιουρόπα Λιγκ

*Στον πρώτο γύρο: Ριέκα – Νάπολι 1-2

*Τη δεύτερη αναμέτρηση της κόντρα σε κροατικές ομάδες θα δώσει απόψε η Νάπολι.

*Πέντε φορές τέθηκε αντιμέτωπη με ομάδες από την Ιταλία η Ριέκα (1-1-3/ 5-7 τα γκολ). Στις δύο που έδωσε μακριά από την έδρα της γνώρισε ισάριθμες ήττες.

*Η Νάπολι έχει απολογισμό 15-7-5 στις εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε στο Γιουρόπα Λιγκ (συμπεριλαμβανομένων των προκριματικών). Τρεις από τις ήττες ήρθαν στις πέντε τελευταίες κόντρα σε Άλκμααρ, Άρσεναλ και Λειψία.

*Ο απολογισμός της Ριέκα μακριά από την Κροατία στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ είναι 1-2-7.

Νάπολι – Ριέκα στην Bwin
Bwin

ΝΑΠΟΛΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μία άδικη ήττα γνώρισε στο “San Paolo” η Νάπολι το βράδυ της Κυριακής από τη Μίλαν (3-1), επιστρέφοντας με τον χειρότερο τρόπο από την διακοπή του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, δημιούργησαν κλασικές ευκαιρίες για γκολ το οποίο δέχτηκαν στο 20′ από τον Ιμπραχίμοβιτς. Σημαντικό ρόλο στην έκβαση της αναμέτρησης έπαιξε η αποβολή του Μπακαγιόκο στο 63′. Οι “παρτενοπέι” υποχώρησαν στην 6η θέση της Serie A και στο -6 από την πρωτοπόρο Μίλαν, την Κυριακή (29/11) υποδέχονται στη Ρόμα στο “Derby del Sole”.

Μονόδρομος αποτελεί η νίκη απόψε με αντίπαλο την Ριέκα, στην προσπάθεια που κάνουν για πρόκριση στη φάση των “32” του Γιουρόπα Λιγκ (ισοβαθμούν με Άλκμααρ και Σοσιεδάδ). Τις φήμες που τον ήθελαν να μαλώνει με κάποιους ποδοσφαιριστές μετά την ήττα από τη Μίλαν διέψευσε ο Τζενάρο Γκατούζο στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε.

Σύμφωνα με την “Gazzetta dello Sport” αφορμή για την φημολογούμενη διαμάχη στάθηκε το γεγονός πως ούτε οι παίκτες, ούτε το προσωπικό του συλλόγου δεν έχουν λάβει μισθό από την αρχή της σεζόν. “Πρέπει να συνεχίσουμε την δουλειά και να κοιτάμε μόνο τους εαυτούς μας, αλλιώς πάντα θα ψάχνουμε δικαιολογίες. Παίζουμε καλό ποδόσφαιρο, ωστόσο χρειαζόμαστε περισσότερη …κακία. Γνωρίζουμε πως να υποφέρουμε”, υπογράμμισε ο προπονητής της Νάπολι.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας με 3-1 από τη Μίλαν. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με ντοπιέτα του Ιμπραχίμοβιτς (20′, 54′), προτού ο Μέρτενς μειώσει στο 63′. Δύο λεπτά αργότερα ήρθε η αποβολή του Μπακαγιόκο για τη Νάπολι, το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Χάουγκε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΝΑΠΟΛΙ Στατιστικά

*NG στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Bwin)

*Δεν σκόραρε στα 2/3 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

Παίξε νόμιμα στην Bwin (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)
21+,UKGC,ΚΕΘΕΑ 1114,Ρυθμ Εμπ. Επικ: ΕΕΕΠ

ΡΙΕΚΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μακριά από τους αγωνιστικούς χώρους εδώ και περίπου ένα μήνα βρίσκεται η Ριέκα. Στις 8 του μηνός πανηγύρισε το “τρίποντο” επί της Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ (1-0 εντός) βάζοντας, παράλληλα, τέλος στο αρνητικό σερί τεσσάρων ηττών σε όλες τις διοργανώσεις. Δεν έχει ανοίξει λογαριασμό μετά από τρεις αγωνιστικές στον 6ο όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ (2-7 τα γκολ), φαντάζει εξαιρετικά δύσκολο να διεκδικήσει μία από τις δύο πρώτες θέσεις που οδηγούν στη φάση των “32”.

Στις επτά τελευταίες εξόδους της για την ίδια διοργάνωση έχει απολογισμό 3-2-2, σκόραρε σε όλες και σημειώθηκαν τουλάχιστον δύο γκολ στις τέσσερις. Βαρύ είναι το κλίμα στο στρατόπεδο της Ριέκα, η οποία ανακοίνωσε πως οχτώ ποδοσφαιριστές βρέθηκαν θετικοί στον κορωνοϊό και δεν θα αγωνιστούν κόντρα στη Νάπολι.

“Είμαστε έτοιμοι για την αναμέτρηση, αλλά τα πράγματα έχουν γίνει ιδιαίτερα πολύπλοκα. Ενοχλήθηκα πολύ από τα νέα, ωστόσο θα πρέπει να προσπαθήσουμε με όλες τις δυνάμεις μας για ένα θετικό αποτέλεσμα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα τα δώσουμε όλα στον αγωνιστικό χώρο”, είπε μεταξύ άλλων ο προπονητής Ρόζμαν. Την Κυριακή (29/11) υποδέχεται την Όσιγιεκ για το πρωτάθλημα.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας με 1-0 της Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε με πέναλτι ο Μούριτς στο 17′.