Ημιτελική φάση της διοργάνωσης

*Μονοί νοκ-άουτ αγώνες. Σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*60% πληρότητα στο γήπεδο.

*Η νικήτρια του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στον τελικό της διοργάνωσης το Καμερούν ή την Αίγυπτο.

*Με Χ ολοκληρώθηκαν οι 3 από τις 4 επίσημες αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων στην ιστορία τους.

Δείτε τα Προγνωστικά Copa Africa

ΜΠΟΥΡΚΙΝΑ ΦΑΣΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Επικράτησε με 1-0 της Τυνησίας, στα πλαίσια της προημιτελικής φάσης της διοργάνωσης. Σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με πολλές εντάσεις, η Μπουρκίνα Φάσο είχε το πάνω χέρι στο 1ο ημίχρονο, δημιουργώντας αρκετές καλές ευκαιρίες. Κατάφερε να πάρει προβάδισμα σε κρίσιμο χρονικό σημείο, με τον Ντάνγκο Ουαταρά να κάνει το 1-0 στο 45+3′. Έδωσε χώρους στην Τυνησία στο β’ μέρος, αλλά δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, παρά το γεγονός ότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 83′, λόγω αποβολής του σκόρερ της.

Παρέμεινε αήττητη για 4ο συνεχόμενο παιχνίδι στη διοργάνωση (2-2-0), με μοναδική ήττα αυτή της πρεμιέρας από το Καμερούν (2-1). Αυτή είναι και η μοναδική ήττα της Μπουρκίνα Φάσο στα τελευταία 15 επίσημα παιχνίδια της (7-7-1). Έχει σκοράρει στα 9 από τα τελευταία 10 παιχνίδια της, επίσημα και φιλικά.

Τιμωρημένος ο Ντάνγκο Ουαταρά. Αμφίβολος ο Τζιμπρίλ Ουαταρά, που αποχώρησε λόγω ενοχλήσεων στο παιχνίδι με την Τυνησία.

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε με 1-0 την Τυνησία, για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Μπουρκίνα Φάσο Στατιστικά

*4 συνεχόμενα under2.5 γκολ. (Δες το στην στοιχιμαν)

*G/g στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα
ΣΕΝΕΓΑΛΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

Επικράτησε με 3-1 της Ισημερινής Γουινέας, στα πλαίσια της προημιτελικής φάσης της διοργάνωσης. Ήταν ανώτερη καθόλη τη διάρκεια του 1ου ημιχρόνου και προηγήθηκε δίκαια στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης. Ισορροπημένο το β΄μέρος, με τη Γουινέα Ισημερινού να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 57′. Οι αλλαγές των Σενεγαλέζων στο 65′ “έπιασαν”, με το 1-1 να γίνεται 3-1 μέσα σε δέκα λεπτά, με δύο γκολ στο 68′ και το 79′.

Παρέμεινε αήττητη στη διοργάνωση (3-2-0), με το γκολ της Ισημερινής Γουινέας να είναι το 1ο που δέχτηκε στη διοργάνωση. Έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία της στα 4 από τα τελευταία 5 παιχνίδια της στο τουρνουά. Μετράει 16 συνεχόμενα επίσημα παιχνίδια χωρίς ήττα (11-5-0).

Χωρίς απουσίες θα παραταχθεί στη σημερινή αναμέτρηση.

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε με 3-1 την Ισημερινή Γουινέα, για τα προημιτελικά του τουρνουά.