*6η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Μπόκα Τζούνιορς-Λανούς 1-1

*Τρία under 2,5 τα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΜΠΟΚΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ

Προηγούμενο ματς: Η Μπόκα Τζούνιορς κέρδισε 0-3 εκτός έδρας την Σέντραλ Κόρδοβα, ανοίγοντας το σκορ με τον Μπλοντέλ στο 49’, πριν πετύχει δεύτερο τέρμα με τον Γιάνσον στο 61’, ενώ ο Μπενεντέντο στο 90’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Μπόκα Τζούνιορς πήρε επιτέλους μία νίκη, κερδίζοντας με 0-3 στο γήπεδο της Σέντραλ Κόρδοβα, με αυτή να είναι μόλις η δεύτερη σε αυτή τη φάση του πρωταθλήματος. Και ακόμη είναι λίγο πίσω από την πρώτη τετράδα που θα οδηγήσει στα play off για να διεκδικήσει τον τίτλο.

Στο γήπεδό της έχασε τον πιο πρόσφατο αγώνα της, πρώτη ήττα έπειτα από 13 παιχνίδια, στα οποία είχε 10 νίκες.

Αν και μέσα στην εβδομάδα γίνεται ο πρώτος ημιτελικός της για το Κόπα Λιμπερταδόρες, ο τεχνικός της, Χόρχε Αλμιρόν, δεν σκοπεύει να ξεκουράσει βασικούς, αφού θέλει να έχουν έναν ρυθμό για την επόμενη εβδομάδα.

Μπόκα Τζούνιορς Στατιστικά

*5/7 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*6/7 N/G στα τελευταία παιχνίδια της.

ΛΑΝΟΥΣ

Προηγούμενο ματς: Η Λανούς έφερε 0-0 εντός έδρας με την Σαρμιέντο, χάνοντας ευκαιρίες, αλλά με την αντίπαλο της να σκοράρει και να της ακυρώνεται γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Δεν εκμεταλλεύτηκε ούτε την αποβολή αντιπάλου στο 75ο λεπτό, παίζοντας για λίγο με αριθμητικό πλεονέκτημα.

Η Λανούς αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 εκτός έδρας με την Σαρμιέντο, δείχνοντας πως δεν είναι στα καλύτερα της. Δεν έχει νίκη εδώ και έξι αγώνες, με τέσσερις ήττες, ενώ έχει μόνο μία νίκη στους 11 τελευταίους. Και ειδικά μακριά από την έδρα της έχει τέσσερις σερί ήττες, δεν κερδίζει εδώ και πέντε αγώνες.

Επίσης, ακόμη δεν έχει κερδίσει σε αυτή τη φάση του πρωταθλήματος, αλλά βασίζεται ακόμη στο πολύ καλό πρώτο κομμάτι της σεζόν.

Βέβαια αν συνεχίσει έτσι, πολύ πιθανόν να καταλήξει εκτός θέσεων που οδηγούν είτε στο επόμενο Copa Sudamericana, είτε στο ερχόμενο Copa Libertadores. Αυτή τη στιγμή είναι σε απόσταση βολής από ομάδες που είναι εκτός των θέσεων αυτών.