*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Κάρντιφ-Μπλάκπουλ 1-1.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΜΠΛΑΚΠΟΥΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Πρέστον με σκορ 3-1, στα πλαίσια της 39ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Ποτς στο 12’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Γουάιτμαν στο 26’. Το 3-0 πέτυχε ο Κάνον στο 51’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γέιτς στο 89’.

Κακή εμφάνιση και ήττα για τη Μπλάκπουλ. Είχε μεν ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να τις εκμεταλλευτεί στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, βρίσκοντας εν τέλη δίχτυα στα τελευταία λεπτά. Αμυντικά είχε πολλά κενά, τα οποία εκμεταλλεύτηκαν πλήρως οι γηπεδούχοι, παίρνοντας ασφαλές προβάδισμα στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο.

Ματς ζωής και θανάτου είναι το σημερινό για κείνη, καθώς έχει την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί την έδρα της, μειώνοντας σε απόσταση αναπνοής τη διαφορά της από την αντίπαλό της. Δεν έπεισε στις τελευταίες αναμετρήσεις, γι’ αυτό και γνώρισε διαδοχικές ήττες, όμως σήμερα θα πρέπει να δείξει μια εντελώς διαφορετική εικόνα ώστε να αυξήσει τις πιθανότητές της για παραμονή.

Μπλάκπουλ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΚΑΡΝΤΙΦ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Σουόνσι με σκορ 2-3, στα πλαίσια της 39ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Πιρόε στο 3’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Κούλεν στο 33’. Το 1-2 πέτυχε ο Φιλοτζένε στο 35’ και το 2-2 ο Κάμπα στο 83’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Καμπάνιο στο 90+9’.

Πάλεψε η Κάρντιφ, αλλά δεν τα κατάφερε εν τέλη απέναντι στην πιο δυνατή Σουόνσι. Παρά το γεγονός ότι έμεινε από νωρίς αρκετά πίσω στο σκορ, κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, όμως στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ που τους χάρισε τη νίκη.

Παιχνίδι που μπορεί να εξασφαλίσει ως ένα βαθμό την παραμονή της δίνει σήμερα, καθώς σε περίπτωση νίκη η απόστασή της από τη ζώνη του υποβιβασμού μπορεί να πάει στο +4, έχοντας μάλιστα και μία αγωνιστική λιγότερη. Παλεύει τελευταία, αλλά δεν μπόρεσε να αποσπάσει κανένα νικηφόρο αποτέλεσμα, κάτι το οποίο την κράτησε χαμηλά βαθμολογικά. Η ποιότητα του ρόστερ της παρ’ όλα αυτά δεν είναι για τέτοια θέση, όμως αυτό θα πρέπει να το δείξει σε αυτές τις τελευταίες αναμετρήσεις που έχουν απομείνει, σώζοντας την κατηγορία. Τραγική μακριά από το γήπεδό της, μετράει μόλις μία νίκη στις τελευταίες εννέα εξόδους της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης.