* 33η Αγωνιστική (προτελευταία)

* No Goal & Under 2.5 τα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

* Στον πρώτο γύρο (13/01): Φαμαλικάο – Μπελενένσες 1-0

ΜΠΕΛΕΝΕΝΣΕΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από την Μπράγκα. Στο 83’ αποβλήθηκε ο Σάντρο της Μπελενένσες, στο 90’ ο Ρικάρντο Όρτα καθόρισε το παιχνίδι και στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε και δεύτερος παίκτης της Μπελενένσες.

Σταθερά στον πάτο της Primeira Liga η Μπελενένσες, δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το ματς του προηγούμενου Σαββάτου, αλλά με νίκη σήμερα θα πάει στην τελευταία αγωνιστική (στην Αρούκα) να παίξει τελικό επιβίωσης, δίχως να εξαρτάται από άλλους.

Η Μπράγκα απείλησε πρώτη στο μεταξύ τους παιχνίδι, απάντησε λίγο αργότερα η Μπελενένσες, σε ένα άχρωμο γενικά πρώτο μέρος. Με μεγάλη διπλή ευκαιρία της Μπράγκα ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο, έβρισκε χώρους στο ρίσκο που άρχισe παίρνει η ομάδα του Καρβάλιο, το οποίο της απέφερε ένα δοκάρι σε σέντρα-σουτ. Επέστρεψε στο παθητικό της στυλ μετά την πρώτη αποβολή, αλλα πληγώθηκε από την ποιότητα του Όρτα.

“Πληγωθήκαμε στο τέλος, όπως πήραμε το βαθμό στο τέλος την προηγούμενη εβδομάδα. Ήμασταν άτυχοι στο δοκάρι. Δεν τέλειωσε τίποτα, όλα θα κριθούν στο τελευταίο παιχνίδι, το είπα και στους παίκτες μου πριν την έναρξη του αγώνα.” δήλωσε ο κόουτς Καρβάλιο.

Είχε προηγηθεί η παλικαρίσια επιστροφή στο Εστορίλ, όπου από το 2-0 του ημιχρόνου, ισοφάρισε σε 2-2 στην τελευταία φάση του αγώνα.

Με απουσίες πηγαίνει στον σημερινό “τελικό” τέσσερις οι τιμωρημένοι.

ΜΠΕΛΕΝΕΝΣΕΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Το Under 2.5 επιβεβαιώθηκε στις 9/11 τελευταίες αναμετρήσεις της

* No Goal τα 6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΦΑΜΑΛΙΚΑΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-1) επί της Εστορίλ. Στο 16’ η Εστορίλ έμεινε με 10 παίκτες και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Μάριν έκανε το 1-0. Ο Ταβάρες διπλασίασε τα τέρματα της Φαμαλικάο στο 66’, ο Φόντε μείωσε για την Εστορίλ στο 68’ και ο Καντίλε διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 94’.

Σώθηκε η Φαμαλικάο με τη νίκη της προηγούμενηw Παρασκευής και σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα των από κάτω και πηγαίνει χαλαρή πλέον στα δύο τελευταία παιχνίδια της σεζόν.

Με μεγάλη ευκαιρία της Εστορίλ από κόρνερ ξεκίνησε το ματς, πατούσαν καλύτερα μέχρι την αποβολή τους οι φιλοξενούμενοι και κατάφεραν να μην απειληθούν μέχρι τις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όταν η Φαμαλικάο άνοιξε το σκορ στην πρώτη της φάση. Απείλησε νωρίς στην επανάληψη η Φαμαλικάο, αλλά η Εστορίλ έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία πριν το δεύτερο γκολ, απείλησε και μετά τη μείωση του σκορ, με το λυτρωτικό γκολ για τη Φαμαλικάο να έρχεται στην κόντρα, με φορτωμένη τη δική της περιοχή.

Έχει ήδη ξεκινήσει ο σχεδιασμός της επόμενης σεζόν, το ενδιαφέρον πλέον στρέφεται στο αν θα ανανεώσει ο κόουτς Σίλβα και ποιοι παίκτες του ρόστερ θα παραμείνουν. Πολλοί οι δανεικοί, των οποίων το μέλλον είναι αβέβαιο, δεν έχουν παρθεί ακόμη αποφάσεις για ποιους θα κινηθεί η διοίκηση για επέκταση συνεργασίας.

Με τιμωρημένο τον δεξιό της μπακ και μακροχρόνιους απόντες ταξιδεύει η αποστολή στα προάστια της Λισαβόνας.