*Goal/Goal τα 7/8 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Γκέτεμποργκ – Μιάλμπι 0-1

Δείτε τα Προγνωστικά Σουηδίας

ΜΙΑΛΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-2 επί της Νόρκεπινγκ, για το πρωτάθλημα. Ο Βάλτα σημείωσε και τα δυο τέρματα της (47′, 85′).

Τη δεύτερη διαδοχική της νίκη πανηγύρισε η Μιάλμπι, μετά και από εκείνη επί της Κάλμαρ (0-2 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Άντερς Τόρστενσον φιλοξενήθηκε από την Νόρκεπινγκ, από την έδρα της οποίας έφυγε με 0-2. Έπαιξε κυρίως με το μυαλό στα μετόπισθεν και “χτυπώντας” δις με αντεπιθέσεις, έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα, χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα.

Βρίσκεται έτσι σταθερά στα μέσα της κατάταξης, έχοντας σημαντική διαφορά τόσο από την πρώτη τριάδα, όσο και από την επικίνδυνη ζώνη. Ηττήθηκε στα 4/6 πιο πρόσφατα εντός της (1-1-4).

Μιάλμπι Στατιστικά

*No Goal τα οκτώ τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα τρία τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΓΚΕΤΕΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Μπρομαποϊκάρνα, για το πρωτάθλημα. Το μοναδικό τέρμα σημείωσε ο Μουκόλι με πέναλτι στο 62ο λεπτό.

Από ένα αήττητο σερί πέντε αγώνων προέρχεται στο πρωτάθλημα η Γκέτεμποργκ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γενς Μπέρτελ Άσκου υποδέχθηκε τη Μπρομαποϊκάρνα, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Αν και καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο, δυσκολεύτηκε αρκετά να βρει δίχτυα, έχοντας και δοκάρι πριν την ανάπαυλα. Εν τέλει χρειάστηκε μια εκτέλεση πέναλτι στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου.

Έφτασε έτσι στις 4/5 νίκες σε αυτό το αήττητο, επιστρέφοντας στις επιτυχίες, μετά και το εκτός 2-2 με τη Μάλμε. Είναι έτσι στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη, από όπου θέλει να απομακρυνθεί ακόμη περισσότερο. Ένα μόλις διπλό στις έντεκα φετινές της εξόδους (1-5-5).