*6η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

*Κλειστό ένα μέρος της κερκίδας, λόγω των επεισοδίων στο παιχνίδι με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

*Στον πρώτο γύρο: Τότεναμ – Μαρσέιγ 2-0.

*Η Μαρσέιγ θέλει μόνο νίκη για να προκριθεί στην επόμενη φάση. Η Τότεναμ παίζει για δύο αποτελέσματα, θέλει φυσικά τη νίκη που θα της εξασφαλίσει και την πρώτη θέση του ομίλου.

*Η Μαρσέιγ μετράει μόλις μια νίκη στα 14 τελευταία παιχνίδια της στο Τσάμπιονς Λιγκ κόντρα σε αγγλικές ομάδες (1-2-11). Το 1-0 επί της Τσέλσι το 2010 ήταν η μοναδική της επιτυχία.

*Η Τότεναμ δεν έχει κερδίσει σε έξι επισκέψεις της στη Γαλλία (0-2-4).

ΜΑΡΣΕΪΓ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με το Στρασβούργο. Προηγήθηκε με τον Ντιένγκ στο 8’, έκανε το 0-2 με τον Καμπορέ στο 35’, δέχθηκε το 1-2 στο 76’ και το 2-2 στο 90’+3’.

Μπορεί να έβαλε τέλος στο σερί ηττών εντός συνόρων, ωστόσο δεν μπορεί να μένει ευχαριστημένη με το 2-2 κόντρα στο Στρασβούργο. Μπήκε δυνατά, απέκτησε νωρίς το προβάδισμα, με το 0-2 έγινε μεγάλο φαβορί για τη νίκη, ωστόσο η απόδοσή της έπεσε στο δεύτερο 45λεπτο και το Στρασβούργο την… τιμώρησε με ισοφάριση στις καθυστερήσεις.

Βαθμός στη Ligue 1 για τη Μαρσέιγ, είχαν προηγηθεί τρεις ήττες, έχασε έδαφος στη βαθμολογία, παραμένει στην 5η θέση, αλλά είδε τη διαφορά απ’ την 2η Λανς ν’ αυξάνεται στους έξι πόντους.

Σε ό,τι αφορά τις υποχρεώσεις της στο Τσάμπιονς Λιγκ, η Μαρσέιγ επέστρεψε στις ήττες την περασμένη εβδομάδα, έχασε 2-1 από την Άιντραχτ στη Φρανκφούρτη (το τελικό σκορ διαμορφώθηκε απ’ το ημίχρονο) και την τελευταία αγωνιστική παίζει τα… ρέστα της για την πρόκριση στα νοκ άουτ της διοργάνωσης. Για την ακρίβεια, μόνο με νίκη κόντρα στην Τότεναμ θα συνεχίσει στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Επιστρέφει ο στόπερ Ζιγκό που ήταν τιμωρημένος στο πρωτάθλημα. Παραμένει τραυματίας ο αναπληρωματικός χαφ Γκεγιέ, ενώ μπήκε στην αποστολή ο στόπερ Μπαϊγί και δείχνει να έχει προβάδισμα να ξεκινήσει από την αρχή. Επανέρχονται στην ενδεκάδα ο αριστερός μπακ Ταβάρες, ο χαφ Ρονζιέ, ο εξτρέμ Χαρίτ και ο επιθετικός Αλέξις Σάντσες, οι τρεις πρώτοι μπήκαν αλλαγή στο παιχνίδι πρωταθλήματος, ο τελευταίος δεν αγωνίστηκε καθόλου. Δεν βρίσκεται στην ευρωπαϊκή λίστα ο επιθετικός Ντιένγκ.

ΜΑΡΣΕΪΓ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ τα 11/17 τελευταία παιχνίδια.

*G/G & Over 2.5 τα δύο πρόσφατα ματς.

ΤΟΤΕΝΑΜ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 3-2 κόντρα στη Μπόρνμουθ. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 22’, δέχθηκε το 0-2 στο 49’, μείωσε με τον Σεσενιόν στο 57’, ισοφάρισε με τον Ντέιβις στο 73’, έκανε την ανατροπή με τον Μπεντανκούρ στο 90’+2’.

Έβγαλε αντίδραση εντός των τειχών και με τεράστια ανατροπή πέρασε νικηφόρα με 3-2 από την έδρα της Μπόρνμουθ. Δεν μπήκε καλά στο ξεκίνημα, βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ, στις αρχές του δευτέρου μέρους το 2-0 έκανε ακόμη πιο ζόρικο το έργο της. Αντέδρασε στη συνέχεια, μείωσε, ισοφάρισε και στις καθυστερήσεις γύρισε… τούμπα το ματς.

Επιστροφή στις νίκες στην Πρέμιερ Λιγκ για την ομάδα του Κόντε, είχαν προηγηθεί δύο ήττες από Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (2-0) και Νιούκαστλ (1-2), παρέμεινε στην 3η θέση, με 26 βαθμούς είναι στο -5 απ’ την κορυφή και στο +3 από την 5η θέση, έχοντας παιχνίδι παραπάνω από Άρσεναλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Την περασμένη Τετάρτη στο Τσάμπιονς Λιγκ, η Τότεναμ έμεινε όρθια, και παραχώρησε 1-1 με τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας στο Λονδίνο. Πήγε με το εις βάρος της σκορ στην ανάπαυλα, κινδύνεψε να δεχθεί το 0-2 στο δεύτερο 45λεπτο, πίεσε για την ισοφάριση και την πέτυχε στο 80’. Στις καθυστερήσεις έφτασε στην ανατροπή, αλλά το γκολ του Κέιν ακυρώθηκε για οφσάιντ μετά από χρήση VAR.

Δε θα βρίσκεται στον πάγκο ο κόουτς Κόντε, αποβλήθηκε μετά την απόφαση του διαιτητή να ακυρώσει το 2-1 των “σπερς”, θα τον αντικαταστήσει ο βοηθός του Κριστιάν Στελίνι. Παραμένουν τραυματίες οι εξτρέμ Ρισάρλισον, Κουλουσέφσκι, δεν είναι διαθέσιμος ούτε ο στόπερ Ρομέρο.