27η αγωνιστική

*Το μεγαλύτερο ντέρμπι της Γαλλίας, γνωστό και ως “Le Classique”.

*Αήττητη η Παρί Σεν Ζερμέν στα έξι τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος με αντίπαλο τη Μαρσέιγ, επικρατώντας στα 5/6.

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Παρί Σεν Ζερμέν – Μαρσέιγ 4-0

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΜΑΡΣΕΪΓ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από τη Ρεν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 21ο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα με πέναλτι στο 77′.

Τέλος έλαβε το νικηφόρο σερί των τριών αγώνων πρωταθλήματος για τη Μαρσέιγ. Για την ακρίβεια, την τελευταία αγωνιστική πριν τη διακοπή, η ομάδα του Ζαν Λουίς Γκασέ φιλοξενήθηκε από τη Ρεν, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0.

Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο βάση και της εικόνας που είχε το παιχνίδι αυτό. Η ίδια ήταν μακριά από τον καλό της εαυτό και τα βρήκε σκούρα κόντρα σε μια αρκετά οργανωμένη άμυνα. Βρέθηκε πίσω στα μέσα του ημιχρόνου και στην πορεία προσπάθησε να αντιδράσει και να γίνει απειλητική, αλλά δυσκολεύτηκε να μπει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια είχε δοκάρι, σε εκτέλεση φάουλ του Ομπαμεγιάνγκ και αφού δεν ισοφάρισε, εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα από το σημείο του πέναλτι.

Εξακολουθεί έτσι να βρίσκεται εκτός ευρωπαϊκών θέσεων, ωστόσο βρίσκεται μόλις στο -3 από την έκτη Λανς, η οποία έχει και παιχνίδι λιγότερο, οπότε και ξέρει ότι έχει την ευκαιρία απόψε να την “πιάσει” στη βαθμολογία. Ποντάρει στο εντός έδρας αήττητο που “τρέχει” φέτος, έχοντας οκτώ νίκες και πέντε ισοπαλίες σε αυτό, ενώ σκόραρε στα 11/13 αντίστοιχα παιχνίδια.

Ούτε λίγο ούτε πολύ συνολικά επτά παίκτες έχουν τεθεί σίγουρα νοκ άουτ για το αποψινό ντέρμπι και αυτοί είναι οι Μεϊτέ, Κλος, Ονάνα, Ναντίρ, Σαρ, Μουρίγιο και Ρονζιέ. Ενδεχομένως όμως ο αριθμός των απόντων να ανέβει περισσότερο καθώς δίνονται ως αμφίβολοι οι Μπαλέρντι, Ζιγκό, Ουλίσες Γκαρσία και Γκέιγ.

Μαρσέιγ Στατιστικά

*No Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 3.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-6 επί της Μονπελιέ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Βιτίνια (14′) και Εμπαπέ (22′), για να δεχθεί την ισοφάριση πριν την ανάπαυλα (30′, πεν. 45’+2). Στην πορεία βρήκε ακόμη τέσσερις φορές δίχτυα με τους Εμπαπέ (50′, 63′), Λι (53′) και Νούνο Μέντες (89′).

Ακάθεκτη συνεχίζει εδώ και καιρό στο πρωτάθλημα η Παρί Σεν Ζερμέν, έχοντας συμπληρώσει 21 παιχνίδια αήττητη (15-6-0). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λουίς Ενρίκε φιλοξενήθηκε από τη Μονπελιέ, στην έδρα της οποίας πανηγύρισε μια εντυπωσιακή νίκη με 2-6.

Αν και πήρε σαφές προβάδισμα δυο τερμάτων μέχρι τα μέσα του ημιχρόνου, στην πορεία έδωσε αρκετά δικαιώματα στους γηπεδούχους. Γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα να δεχθεί αρχικά τη μείωση στο μισάωρο και εν τέλει την ισοφάριση στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια όμως, το παιχνίδι ήταν μονόπλευρο, με την ίδια να κάνει ότι θέλει στον αγωνιστικό χώρο και να σκοράρει ακόμη τέσσερις φορές, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της.

Επέστρεψε έτσι στις επιτυχίες, μετά από τρεις σερί ισοπαλίες με Ρεν (1-1 εντός), Μονακό (0-0 εκτός) και Ρεμς (2-2 εντός). Διατηρείται έτσι μόνη πρώτη στην κατάταξη και με διαφορά ασφαλείας από τους διώκτες της, στη μάχη για το φετινό τίτλο. Παραμένει αήττητη μακριά από την έδρα της, με εννέα νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Την ερχόμενη Τετάρτη (03/04), θα υποδεχθεί τη Ρεν, στο μεταξύ τους ματς για τα ημιτελικά του κυπέλλου.

Εκτός μάχης τέθηκε ο Μπράντλι Μπαρκολά, που χτύπησε κατά τη διάρκεια των εθνικών υποχρεώσεων, ενώ απουσιάζει και ο Κιμπεμπέ.