*24η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Λέστερ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1.

*Η Λέστερ έχασε μόλις μια φορά στα τελευταία πέντε ματς κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για την Πρέμιερ Λιγκ (2-2-1).

*Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σκόραρε στα τελευταία 27 ματς κόντρα στη Λέστερ για την Πρέμιερ Λιγκ ανεξαρτήτως έδρας έδρας.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 κόντρα στην Μπαρτσελόνα για το Γιουρόπα Λιγκ. Το 1-0 ο Αλόνσο στο 50’, ισοφάρισε ο Ράσφορντ στο 52’, το 1-2 ήρθε στο 59’ με αυτογκόλ του Κουντέ. Το τελικό 2-2 διαμορφώθηκε στο 76’ απ’ τον Ραφίνια. Είχε πολλές καθαρές φάσεις η Γιουνάιτεντ, στο φινάλε δέχτηκε πίεση.

Είναι σε τρομερή κατάσταση, την Πέμπτη πήρε εκτός έδρας ισοπαλία κόντρα στην Μπαρτσελόνα, στο πρώτο ματς του ενδιάμεσου γύρου του Γιουρόπα Λικγ. Βρέθηκε να χάνει από εξέλιξη στατικής φάσης στο 50’, όμως έβγαλε χαρακτήρα και έφτασε στην ανατροπή μέσα σε εννέα λεπτά, είχε πολύ μεγάλες στιγμές ακόμη και για τρίτο γκολ. Ήταν ταχύτατη στην αντεπίθεση, έδειξε να παίζει σε άλλο ρυθμό απ’ τον αντίπαλο. Στα τελευταία λεπτά αντιμετώπισε προβλήματα συνοχής, μετά το 2-2 πιέστηκε αρκετά και θα μπορούσε να έχει χάσει, η ισοπαλία ήταν το πιο δίκαιο αποτέλεσμα.

Πάντως, έδειξε ότι επιθετικά «ρολάρει» αρκετά καλά, έχει ως «όπλο» το τρομερό Ράσφορντ, που βρήκε για ακόμη μια φορά δίχτυα, πλέον μετράει 22 γκολ σ’ όλες τις διοργανώσεις! Είχε προηγηθεί το εκτός έδρας 2-0 επί της Λιντς για την Πρέμιερ Λιγκ, εκεί η Γιουνάιτεντ είχε αρκετά προβλήματα στο ανασταλτικό κομμάτι, δεν “καθάρισε” πολλές φάσεις, ο αντίπαλος είχε τις στιγμές του για να προηγηθεί. Το ματς γενικά είχε ρυθμό σε αμφότερες τις πλευρές, οι φάσεις ήταν αρκετές, η Γιουνάιτεντ στο δεύτερο μέρος ήταν πιο επιθετική. Στο φινάλε πήρε τη λύση και πάλι απ’ τον Ράσφορντ, που σκόραρε από θέση φορ, το 0-2 έκανε ο επίσης πολύτιμος Γκαρνάτσο.

Επιστροφή στις νίκες μετά το εντός έδρας 2-2 κόντρα στη Λιντς, είχαν προηγηθεί τέσσερις σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις, μόλις μια για την Πρέμιερ Λιγκ, το εντός έδρας 2-1 επί της Κρίσταλ Πάλας. Με 46 πόντους είναι τρίτη στη βαθμολογία, στο +5 απ’ τη Νιουκάστλ, στο -6 από τη Μάντσεστερ Σίτι και στο -8 απ’ την Άρσεναλ, σήμερα θέλει νίκη για να μειώσει τις αποστάσεις. Επιστρέφουν οι Μαρτίνες (Αμυντικός, 21,1) και Σάμπιτσερ (Μέσος, 3), ξανά τιμωρημένος ο Κασεμίρο.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2.5 στα 11/16 τελευταία παιχνίδια της ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*G/G στα τελευταία 6/10 παιχνίδια της ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Ο Μάρκους Ράσφορντ σκόραρε στα τελευταία έξι εντός έδρας ματς της Γιουνάιτεντ για την Πρέμιερ Λιγκ στα οποία συμμετείχε!

ΛΕΣΤΕΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 4-1 επί της Τότεναμ. Ο Μπετανκούρ το 0-1 στο 14’, το 1-1 έκανε ο Μεντί στο 23’. Ο Μάντισον το 2-1 στο 25’ για τη Λέστερ, που έφτασε στο 3-1 λίγο πριν το ημίχρονο με τον Ιχενάτσο. Το τελικό 4-1 διαμορφώθηκε στο 81’ απ’ τον Μπαρνς.

Είναι στο κορυφαίο μομέντουμ της χρονιάς, πήρε σπουδαία νίκη εντός έδρας κόντρα στην Τότεναμ, ήταν αποτελεσματική και ορεξάτη. Η Τότεναμ ήταν καλύτερη στα πρώτα 20 λεπτά, σ’ αυτό το διάστημα σκόραρε και είχε ευκαιρίες για δεύτερο γκολ, από εκεί και έπειτα «κατέρρευσε». Η Λέστερ ισοφάρισε από εξέλιξη στατικής φάσης, εκμεταλλεύτηκε ερασιτεχνικό λάθος της αντίπαλης άμυνας για το 2-1 μόλις δύο λεπτά αργότερα, βρήκε τρίτο γκολ λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Εξαιρετική η Λέστερ στο δεύτερο μέρος, έβγαζε τη μία φάση μετά την άλλη στην αντεπίθεση, έκανε το 4-1 στο 81’, θα μπορούσε να έχει φτάσει σε υψηλότερο σκορ!

Τρίτη σερί νίκη μετά το εκτός έδρας 1-0 επί της Γουόλσολ για το Κύπελλο και το εκτός έδρας 4-2 επί της Άστον Βίλα, τρίτο σερί ματς για την Πρέμιερ που δε χάνει μετά το εντός έδρας 2-2 με την Μπράιτον. Ήταν μόλις το δεύτερο «τρίποντο» για τη Λέστερ μετά το Μουντιάλ! Ανέβηκε στους 24 πόντους και πλέον είναι 14η, στο +4 από την τελική τριάδα. Έρχεται από τέσσερις νίκες στα τελευταία έξι εκτός έδρας ματς για την Πρέμιερ Λιγκ (4-0-2), σκόραρε συνολικά 12 γκολ σ’ αυτά τα «τρίποντα», είναι πιο άνετη μακριά απ’ το γήπεδο της. Επιστρέφει έπειτα από καιρό ο Σουμαρέ (Μέσος, 14).