*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Μίντλεσμπρο-Λούτον 2-1.

ΛΟΥΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Ρέντινγκ με σκορ 1-1, στα πλαίσια της 43ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Κάρολ στο 51’, όμως στη συνέχεια είδε την κόκκινη κάρτα (55’) αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο. Οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν ισοφαρίζοντας με τον Μόρις στο 80’.

Καλή εμφάνιση, αλλά χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα για τη Λούτον. Καλύτερη τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, όμως έμεινε πίσω στο σκορ στην αρχή της επανάληψης, ενώ στη συνέχεια επωφελήθηκε από το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε, φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Την ευκαιρία να εξασφαλίσει τη θέση της στα φετινά πλέι-οφ έχει σήμερα, ακόμα κι αν δεν μπορέσει να πάρει το τρίποντο. Είναι σε εξαιρετική κατάσταση, μαχητική σε κάθε αναμέτρησή της, βρίσκοντας δίχτυα σχεδόν μόνιμα και ειδικά μπροστά στο κοινό της. Η άμυνά της είναι σταθερή και έχει κρατήσει το μηδέν στην εστία της σε αρκετές περιπτώσεις, κάτι το οποίο την έχει βοηθήσει σε μεγάλο βαθμό να κρατηθεί ψηλά στη βαθμολογία.

Λούτον Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΜΙΝΤΛΕΣΜΠΡΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Χαλ με σκορ 3-1, στα πλαίσια της 43ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Σαγιαντμάνες στο 41’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Χάκνεϊ στο 55’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Άρτσερ στο 58’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Άκπομ στο 61’.

Δεύτερη σερί νίκη για τη Μίντλεσμπρο με μια πολύ καλή εμφάνιση. Παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω στο σκορ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, στην επανάληψη ήταν καταιγιστική, ανατρέποντάς το με ευκολία πριν καν συμπληρωθεί μία ώρα αγώνα.

Συνέχεια στον ανεβασμένο ρυθμό που έχει βρει τελευταία θέλει να δώσει, παραμένοντας στα νικηφόρα αποτελέσματα. Είναι σε πολύ καλή κατάσταση, δεν πτοήθηκε καθόλου από τα στραβοπατήματα του τελευταίου διαστήματος, παραμένοντας σταθερή στο σκοράρισμα. Παρ’ όλα αυτά είναι επιρρεπής αμυντικά, μην μπορώντας να κρατήσει το μηδέν στην εστία της, αν και αυτό δεν φάνηκε να την αποθαρρύνει στα περισσότερα παιχνίδια της. Δύσκολα θα κινδυνέψει να βρεθεί εκτός πλέι-οφ, αλλά σίγουρα η ήττα δεν είναι εντός των αποτελεσμάτων που θα ήθελε να δει μετά το τελευταίο σφύριγμα.